Eksplozja jądrowa jest niezwykle niebezpieczna dla środowiska, a szczególnie dla ludzi. Zbyt duże napromieniowanie organizmu może skutkować poważnymi chorobami, a nawet rakiem.

Ze względu na poważne zagrożenie wybuchem elektrowni jądrowej w Belgii władze miasta Huy zdecydowały o rozpoczęciu akcji profilaktycznego rozdawania tabletek ze stężonym jodem. Elektrownia Tihange od lat uchodzi za niebezpieczną. Nieustannie dochodzi w niej do awarii.

W związku z rosnącym zagrożeniem władze miasta powzięły zatem decyzję, by jod rozdawać jeszcze przed ewentualną eksplozją. Obawiają się bowiem, że w przypadku wybuchu nie będzie wystarczająco dużo czasu, by uchronić ludność.

Mieszkańcy miasta są informowani, by na razie nie przyjmować tabletek. Akcja jest profilaktyczna i ma zapobiec panice w sytuacji kryzysowej. Komisja Ochrony Radiologicznej informuje, że tabletki powinny przyjąć osoby do 45 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące matki. U osób starszych efekty uboczne przyjęcia jodu są bardziej prawdopodobne niż wystąpienie raka tarczycy.

Tabletki pobiera się bezpłatnie w wyznaczonych aptekach. Jedyne, co jest konieczne, by wydano taką tabletkę, to okazanie talonu, który otrzymuje się po złożeniu wniosku przez Internet.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

11 straszliwych chorób, w których istnienie nie uwierzysz

...

Zobacz również