W rejonie Cieśniny Fury’ego i Hecli w Arktyce prowadzone są przez kanadyjską armię nietypowe badania w związku z masowymi doniesieniami miejscowych o „akustycznych anomaliach” i zniknięciu z tamtych rejonów zwierząt. Cała sprawa jest owiana niemałą tajemnicą.

Od kilku miesięcy kanadyjski rząd otrzymywał od lokalnej społeczności zamieszkującej tereny Cieśniny Fury’ego i Hecli zgłoszenia o „anomaliach akustycznych” wydobywających się z dna morza. Ponadto zauważyli oni, że – jak przypuszczają – w związku z niespotykanym dotąd zjawiskiem, wszystkie zwierzęta, które co roku przybywały w te tereny (walenie, foki itp), szybko stamtąd uciekły.

Wspomniane anomalie akustyczne opisywane są przez miejscowych jako „świsty”, „brzęczenie” lub  stłumione „huczenie” i są na tyle donośne, że słychać je nawet w głośnych portach, gdzie zazwyczaj dominuje hałas wytwarzany przez silniki statków i łodzi rybackich.

Doniesienia lokalnych mieszkańców były na tyle liczne, że kanadyjska armia kilkakrotnie wysyłała w te regiony samoloty zwiadowcze wyposażone w bardzo czułe sensory. Nie udało im się jednak wyjaśnić tajemniczego zjawiska.

hecli

Sprawa urosła do tych rozmiarów, że zarówno kanadyjska armia jak i kanadyjski rząd odniosły się do niej w specjalnym oświadczeniu dla mediów, w którym stwierdzają, że ich badania wciąż są w toku i na razie nie mogą się podzielić żadnymi wyjaśnieniami.

W całą sprawę zaangażowali się również ekolodzy, którzy podzielili się już swoimi podejrzeniami co do kwestii źródła „anomalii akustycznych”. Jak sugerują, mogą one pochodzić z sonarów wykorzystywanych przez jeden z koncernów górniczych do badań wnętrza skorupy ziemskiej w poszukiwaniu minerałów. Z kolei kanadyjska telewizja CBC News twierdzi, że dotarła do „wewnątrzresortowej korespondencji”, z której wynika iż kanadyjska armia przypuszcza, że anomalie dźwiękowe nawiedzające cieśninę Fury’ego i Hecli „mogą” pochodzić z znajdujących się w tamtych terenach łodzi podwodnych kanadyjskiej armii.

Zarówno koncern górniczy, jak i kanadyjska armia zaprzeczają jednak tym „sugestiom”. Oficjalne badania – jak oświadczyła kanadyjska armia – będą nadal prowadzone, dopóki tajemnicze anomalie nie zostaną wyjaśnione.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło: bbc / cbc news / tvn24

...

Zobacz również