Co się dzieje z polskimi szkołami? Żenujący spadek w światowym raporcie

Co się dzieje z polskimi szkołami? Żenujący spadek w światowym raporcie

Polscy uczniowie zawsze dobrze wypadali na tle młodzieży z krajów OECD. Jak wynika z najnowszego raportu Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów, Polacy zanotowali mocny spadek w stosunku do badania z 2012 roku. Oznacza to, że poziom nauczania zaczął mocno spadać.

Nadal nie mamy się czego wstydzić, ale spadki są alarmujące i powinny wystarczająco naświetlić problem ministerstwu edukacji. Wiceminister przyznaje, że "trudno mówić o sukcesie".

Spadek zanotowany przez polskich 15-latków posłuży Prawu i Sprawiedliwości do dalszego argumentowania swojej reformy. Podkreśla się, że system przestał działać i konieczne są zmiany inaczej polscy uczniowie będą osiągać coraz gorsze wyniki.

W przypadku nauk przyrodniczych, polscy uczniowie zajęli w Unii Europejskiej 10. miejsce, matematyka dała nam pozycję 6., a czytanie i interpretacja 4. miejsce. Niestety, poprzednio poradziliśmy sobie znacznie lepiej i spadek jest wyraźny. Mimo wszystko, nadal jesteśmy powyżej europejskiej średniej.

Test PISA jest przeprowadzany co 3 lata i jest największym tego typu badaniem na świecie. Warto podkreślić, że spadki zanotowało większość krajów, aczkolwiek wynik Polski obniżył się bardzo widocznie.

- Wynik trendu jest pozytywny, mamy wynik powyżej średniej krajów, które były badane, natomiast na pewno to, że wynik spada, trudno uznać za sukces - mówi wiceminister Kopeć.

spadek-pisa

Następny artykuł