Co się dzieje? Szwecja przeprowadza ogromne ruchy wojsk

Co się dzieje? Szwecja przeprowadza ogromne ruchy wojsk Źródło: źródło: wikimedia.org

Szwecja coraz więcej wydaje na wojsko. Kolejne niepokojące ruchy ze strony Kremla sprawiły, że władze w Sztokholmie postanowiły zainwestować w obronność. Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat szwedzka armia jest tak aktywna.

Szwedzi nie ukrywają, że zbroją się na potęgę. Najpierw przywrócili pobór powszechny, a teraz postanowili wydać aż miliard dolarów na system obrony przeciwlotniczej. To, co mają obecnie, jest bowiem tylko zabawką w porównaniu do najnowocześniejszych systemów ochronnych. "Obawy przed wzrostem zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie bałtyckim" to oficjalny powód, który został wpisany w szwedzki projekt zwiększenia budżetu na wojsko. Nie ulega wątpliwości, że chodzi głównie o ruchy ze strony coraz to agresywniejszej Rosji.

Manewry na pokaz

Pierwszy raz od lat manewry wojenne Aurora zostały więc zorganizowane z takim rozmachem. Zaproszono na nie Amerykanów, a także włosko-francuski koncern Eurosam. Szwedzi liczą, że goście dadzą się przekonać na współpracę. Ci pierwsi mogą zaproponować rakiety Patriot, a drudzy cały system obronny SAMP/T. Ruchy wojsk w Szwecji zauważyli także jej sąsiedzi, którzy podobnie jak władze w Sztokholmie są zaniepokojeni ruchami Rosji. To, co dzieje się u Szwedów, jest ich zdaniem zapowiedzią konfliktu, jaki może się rozegrać w rejonie basenu bałtyckiego. źródło: wsedno24.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News