Szwecja coraz więcej wydaje na wojsko. Kolejne niepokojące ruchy ze strony Kremla sprawiły, że władze w Sztokholmie postanowiły zainwestować w obronność. Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat szwedzka armia jest tak aktywna.

Szwedzi nie ukrywają, że zbroją się na potęgę. Najpierw przywrócili pobór powszechny, a teraz postanowili wydać aż miliard dolarów na system obrony przeciwlotniczej. To, co mają obecnie, jest bowiem tylko zabawką w porównaniu do najnowocześniejszych systemów ochronnych.

„Obawy przed wzrostem zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie bałtyckim” to oficjalny powód, który został wpisany w szwedzki projekt zwiększenia budżetu na wojsko. Nie ulega wątpliwości, że chodzi głównie o ruchy ze strony coraz to agresywniejszej Rosji.

Manewry na pokaz

Pierwszy raz od lat manewry wojenne Aurora zostały więc zorganizowane z takim rozmachem. Zaproszono na nie Amerykanów, a także włosko-francuski koncern Eurosam. Szwedzi liczą, że goście dadzą się przekonać na współpracę. Ci pierwsi mogą zaproponować rakiety Patriot, a drudzy cały system obronny SAMP/T.

Ruchy wojsk w Szwecji zauważyli także jej sąsiedzi, którzy podobnie jak władze w Sztokholmie są zaniepokojeni ruchami Rosji. To, co dzieje się u Szwedów, jest ich zdaniem zapowiedzią konfliktu, jaki może się rozegrać w rejonie basenu bałtyckiego.

źródło: wsedno24.pl

Dzieje się! Szczury rozminowują kraj!


Te zdjęcia nietoperzy POPRAWIĄ CI NASTRÓJ!

...

Zobacz również