Co się dzieje? Śmiertelna choroba w zastraszającym tempie zabija Polaków

Co się dzieje? Śmiertelna choroba w zastraszającym tempie zabija Polaków

Ta choroba masowo uśmierca Polaków. Tylko w ostatnich kilkunastu latach liczba zachorowań potężnie wzrosła, a będzie jeszcze gorzej. Jak ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, jeżeli polska medycyna nie zacznie szybko zmieniać się na lepsze, Polakom grozi prawdziwa epidemia.

W ciągu minionych 15 lat liczba zachorowań na nowotwór wzrosła aż o 42%. Lekarze ostrzegają - w ciągu nadchodzących lat co czwarty Polak zachoruje na raka, a co piąty z tej grupy po krótkim leczeniu przegra z chorobą. Jak podaje Anna Rulkiewicz prezes sieci prywatnych szpitali LUX MED, problem ten już niebawem może osiągnąć ogromną skalę.

 - Od ostatnich 15 lat mamy do czynienia z 42-proc. wzrostem zachorowań na nowotwory. Epidemiologia jest nieubłagana - mówi Rulkiewicz.

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed bagatelizowaniem sprawy. Jak zapowiedziała, grozi nam potężny wzrost zachorowań. W skali globalnej do 2025 roku liczba odnotowywanych rocznie przypadków zdiagnozowania raka podskoczy do poziomu 19 mln. Już w 2035 roku będą to 24 mln.

WHO z niepokojem patrzy zwłaszcza na Polskę, gdzie nowotwór już niebawem stanie się najczęstszą przyczyną zgonów. Jak dotąd ten niechlubny tytuł należał do chorób układu krążenia, ale w najbliższych latach to rak zdecydowanie zajmie ich miejsce.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News