To jedna z najbardziej zaskakujących informacji dzisiejszego dnia. Prezydent Francji został aresztowany. To precedens w najnowszej historii naszego kontynentu. Nikt się tego nie spodziewał.

Nicolas Sarkozy, były prezydent Francji, a jeszcze niedawno także ponownie kandydat na ten urząd został aresztowany przez funkcjonariuszy policji. Sprawa dotyczy finansowania kampanii wyborczej w 2012 roku. Aresztowanie byłej głowy jednego z najważniejszych państw Zachodniej Europy jest precedensem, o jakim historia współczesna nie słyszała.

Prezydent Francji aresztowany

Jak informuje agencja Reutersa, sprawa dotyczy finansowania kampanii wyborczej w 2012 roku, czyli pod koniec prezydentury Sarkozy’ego. Według doniesień medialnych, a także podejrzeń prokuratury, ówczesny prezydent Francji miał przyjąć ogromne dofinansowanie od dyktatora Libii Muammara Kaddafiego.

Chociaż Kaddafi w 2011 roku zginął w wyniku trwającego w kraju przewrotu, wcześniej zdążył zatroszczyć się o stan konta Nicolasa Sarkozy’ego. Sprawa wypłynęła w 2012 roku, kiedy francuski portal Mediapart opublikował informację na temat dofinansowania. Sztab wyborczy francuskiej głowy państwa miał przyjąć od Kaddafiego aż 50 mln euro.

Te informacje znalazły potwierdzenie w otoczeniu byłego przywódcy Libii oraz we Francji. Zarzuty wyciągnięte przez portal Mediapart potwierdził jeden z synów Kaddafiego, a także francuski biznesmen Ziad Takieddine.

Nicolas Sarkozy przegrany

W 2012 roku Sarkozy przegrał wybory z Francoisem Hollandem. Stał się tym samym drugim w historii (i pierwszym od ponad 30 lat) prezydentem V republiki, który nie zdołał wywalczyć reelekcji. Przez całą swoją kadencję tracił popularność, aż w końcu stał się jednym z najmniej popularnych prezydentów w historii kraju.

Jego następca, socjalista Francois Hollande nie nauczył się zbyt wiele na błędach swojego poprzednika. Podobnie jak on stracił popularność, zaufanie obywateli i nie uzyskał reelekcji. Jako pierwszy w powojennej historii kraju nawet się o nią nie ubiegał.

Sarkozy próbował ponownie odzyskać władzę w 2017 roku. Ubiegał się o nominację partii republikańskiej w wyborach prezydenckich. Jego skompromitowana przeszłość nie pozwoliła politykom partii wybrać byłego prezydenta na ponownego kandydata. W jego miejsce partia wystawiła Francoisa Fillona.

WARTO PRZECZYTAĆ:

  1. Tego PiS nie mógł przewidzieć. Francja stanowczo staje po stronie Polski
  2. Francja napisała spóźniony list do Polaków. Każdy powinien przeczytać
  3. Francja wściekła na Polskę. Tracą przez nas fortunę

Jak oceniasz obecnego prezydenta Francji - Emmanuela Macrona?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

10 "genialnych" przepisów UE, które rozbawią cię do łez [ZDJĘCIA]


III wojna światowa: W tych miejscach na pewno ją przeżyjesz!

Zobacz również