Polskie myśliwce z kontyngentu „Orlik” strzegą bezpieczeństwa na obszarze nie tylko naszego kraju. W ramach misji wojskowych NATO zajmują się bezpieczeństwem także państw ościennych. Jednym z nich jest Litwa, na której Polacy stacjonują regularnie.

W litewskiej bazie lotniczej w Szawlach na co dzień stacjonują cztery polskie myśliwce F-16. Realizują tam w ramach NATO misję „Baltic Air Policing”. Teraz jednak nasze myśliwce wróciły do kraju.

W Szawlach wylądowało w zamian 7 ciężkich amerykańskich myśliwców F-15. To prawie dwa razy więcej, niż stacjonuje tam zazwyczaj. Ta zmiana wiąże się z rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi ZAPAD 2017.

USA demonstrują niezłomne zobowiązanie NATO do zapewnienia bezpieczeństwa państw bałtyckich – we wtorek podał litewski resort obrony.

Polski kontyngent myśliwców F-16 stacjonował na Litwie przez 4 miesiące. Nasi piloci strzegą stamtąd nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią. To już siódma misja polskiego „Orlika” w ramach Air Policing.

Polaków zmieniła na Litwie 48. eskadra myśliwców z bazy lotniczej Lakenheath w Wielkiej Brytanii. Amerykanie lecą na Litwę już po raz piąty.

Źródło: tvn24.pl

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!

Zobacz również