Właśnie ma miejsce bardzo poważna awaria systemu obsługującego ruch lotniczy w Europie. Pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość.

Takiego defektu oprogramowania kontrolującego ruch lotniczy dawno nie było. Problemem objęty jest niestety również największy port lotniczy w Polsce, czyli słynne Lotnisko Chopina w Warszawie.

Ogromne problemy z ruchem lotniczym w Europie

– W związku z awarią europejskiego systemu zarządzania przepływem ruchu lotniczego, na polskich lotniskach, w tym Lotnisku Chopina, można spodziewać się opóźnień startów i lądowań samolotów – stwierdził Mateusz Sokołowski z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Okazuje się, że awarii uległ system zarządzany przez Network Manager w Brukseli. W związku z czym lotniska w całej Europie muszą podporządkować się ograniczeniom, a pasażerowie uzbroić w cierpliwość. Dopóki problem nie zostanie rozwiązany ruch lotniczy może być znacząco opóźniony.

– Organem zarządzającym całym ruchem lotniczym w Europie jest Network Manager w Brukseli. To tam nastąpiła awaria systemu, który zbiera i przypisuje złożone plany lotów do konkretnych operacji. PAŻP przeszła na system zapasowy, podobnie jak Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol). Musimy jednak dostosować się do nałożonych ograniczeń – wyjaśnił Sokołowski.

Awaria objęła lotnisko Chopina w Warszawie

Pojawił się również komunikat biura prasowego lotniska Chopina w Warszawie. Dowiadujemy się z niego między innymi o przewidywanych opóźnieniach.

– Z powodu awarii europejskiego systemu odpowiedzialnego za przydział korytarzy powietrznych, którego właścicielem jest Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, należy spodziewać się opóźnień w wykonywaniu operacji startów i lądowań na lotniskach w całej Europie – także na Lotnisku Chopina w Warszawie. Możliwe są także utrudnienia w trakcie obsługi pasażerów na terminalach – czytamy w komunikacie.

Proponowane linki:

  1. Ogromna awaria w Warszawie. Służby robią co mogą
  2. Awaria silnika w powietrzu! Piekło na pokładzie polskiego samolotu pasażerskiego
  3. Tylko u nas: Wiemy dlaczego nie było prądu na Mokotowie i Wilanowie

MEMY po niedzieli bez handlu - jest jeden MOCNY!

Kto płaci więcej w Rossmannie: Polak czy Niemiec? Szokujące różnice!

Źródło: Fakt.pl