Kaczyński sam się wkopał. Będzie żałował tego do końca życia
Mikołaj Pilecki - 13 Grudnia 2018

Kaczyński sam się wkopał. Będzie żałował tego do końca życia

Co robił Kaczyński 13 grudnia 1981 roku, gdy stan wojenny trwał już w pełni? W tej sprawie prezes PiS "wkopał" się sam i to wiele lat temu. Jak ma się prawda do legendy?

Co robił Kaczyński 13 grudnia 1981 roku, w dniu, w którym komunistyczna wojskowa junta niezgodnie z prawem wprowadziła stan wojenny na terenie całej PRL? W noc poprzedzającą słynne przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, które nadano, gdy większość spała, uzbrojone po zęby oddziały ZOMO aresztowały i internowały tysiące osób związanych z opozycją spod znaku "Solidarności" na czele z Lechem Wałęsą, ale do Jarosława Kaczyńskiego nikt nawet nie zapukał. Prezes Prawa i Sprawiedliwości jest dziś przedstawiany jako jednak z najważniejszych postaci opozycji antykomunistycznej, w której faktycznie współdziałał wraz ze swoim bratem i Wałęsą. Najważniejszy obecnie polski polityk zasiadał także przy Okrągłym Stole, a po 1989 roku wyrósł na jedną z najbardziej wpływowych osób wolnej Polski. Jak wyglądał jednak 13 grudnia z jego punktu widzenia? Wbrew szerzonym przez niektórych plotkom, nigdy nie spotkały go represje ze strony zamordystycznej władzy, a raportu SB wyraźnie wskazują na to, że Jaruzelski nie bardzo się nim wówczas przejmował.

Co robił Kaczyński 13 grudnia 1981 roku?

Jak pisał w swoich książkach Jarosław Kaczyński, 12 grudnia, czyli w dzień poprzedzający wprowadzenie stanu wojennego, odwiedził swoją ciotkę na warszawskiej Saskiej Kępie, a wcześniej długo dyskutował z Waldemarem Danielewiczem. 13 grudnia spał do późna, gdzie rozmawiał telefonicznie z bratem, którego w ciągu pół godziny od rozmowy internowano. Niczego nieświadomy Kaczyński udał się kościoła, gdzie dowiedział się o sytuacji w kraju. - Obudziłem się więc w południe i poszedłem do kościoła w kompletnej nieświadomości. Słyszałem tylko, jak mama ma pretensje do ojca, że nie zapłacił rachunku, bo telefon jest wyłączony. [...] W kościele panował potworny tłok, ale akurat tego dnia był u nas Obraz NMP. Kazanie ks. Boguckiego wydawało mi się też jakieś dziwne. I powoli zacząłem się orientować co się stało - powiedział w wywiadzie z 1991 roku.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Krzysztof JackowskiKrzysztof Jackowski potwierdza swój dar! Oto niezbite dowody jego jasnowidzeniaCzytaj dalej
W następnych dniach obecny prezes PiS przygotowywał się na internowanie, które jednak nigdy nie nastąpiło. Służba Bezpieczeństwa wezwała go jedynie na przesłuchanie w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, do którego doszło 17 grudnia. - Uczciwie mówiąc, chciałem i skądinąd byłem pewny, że zostanę, ale z drugiej strony słyszałem o kabotynach, którzy zgłaszali się, aby ich internować. Odrzekłem więc, że nie chcę. On zapytał: czy mogę napisać mu odmowę? [...] Po latach z liter mojej odmowy skonstruowano "lojalkę", opublikowaną w "Nie" w 1993 roku. [...] Tego samego dnia wieczorem, ku mojemu zaskoczeniu, zostałem wypuszczony - mówił później Kaczyński.

Kaczyński bardzo chciał być internowany

Brak decyzji o internowaniu ze strony władz była dla Kaczyńskiego prawdziwym ciosem. 32-letni wówczas działacz bardzo pragnął stać się jednym z represjonowanych. - I było to dla mnie bardzo niemiłym zaskoczeniem. Nie ukrywam, że nieprzyjemnym, bo przecież działałem cały czas. Uważałem zresztą, że jestem w sytuacji dużo gorszej niż internowani. Miałem absolutny imperatyw, że muszę działać, i sądziłem, że w efekcie pójdę siedzieć, co było gorsze od internowania - powiedział "Gazecie Polskiej".ZOBACZ TAKŻE:
  1. Lech Wałęsa jest w szpitalu! Do sieci wyciekło zdjęcie
  2. Mateusz Morawiecki pojawił się w serialu Klan! Polacy nie mogą uwierzyć
  3. Beata Szydło ostatecznie pogrążona! Jak może patrzeć wyborcom w twarz?!
  4. Znaki zodiaku i ich najpiękniejsze partie ciała. Co masz w sobie niezwykłego?
  5. Znaki zodiaku, które mogłyby zasiąść na tronie. Jesteś urodzonym władcą?
ZAMIANA
Jaruzelski i JaruzelskaWojciech Jaruzelski przychylał córce nieba! Luksusowe dzieciństwo MonikiCzytaj dalej
źródło: dziennik.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News