Co można zbierać w lesie i się nie otruć? Ważne informacje

Co można zbierać w lesie i się nie otruć? Ważne informacje Źródło: pexels.com/Irina Iriser

Co można zbierać w lesie - zaczął się już sezon na różnego rodzaju zbiory, które możemy znaleźć w pięknych polskich lasach i borach. Co możemy z nich wynieść i zrobić z tego później smaczny użytek? Czego powinniśmy się wystrzegać - czy to ze względu na kary, czy ze względu na niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia? Oto rzeczy, które możemy bezpiecznie zbierać w lesie.

Co można zbierać w lesie - to pytanie zadaje sobie każdy wybierający się na łono natury. Przedstawiamy rzeczy, które bez problemu znajdziemy w naszym okolicznych borze, a które na pewno przydadzą się w naszym domu - czy to kuchni, czy też do innych rzeczy. W Polsce można naprawdę wiele!

Co można zbierać w lesie? Jak i jakie grzyby zbierać w lesie?

W lesie można zbierać bardzo wiele - większość roślin jest jadalnych i przydatnych w kuchni lub domu. Najpopularniejszym leśnym łupem w Polsce są grzyby - często się mówi, że większość Polaków jest grzybiarzami. W lesie powinniśmy pamiętać o tym, żeby zbierać tylko i wyłącznie te grzyby, których jesteśmy pewni, że są jadalne i smaczne - jeśli tylko wydaje nam się, że dany grzyb nie jest trujący, lepiej dmuchać na zimne i go zostawić. Jeśli chodzi o zbieranie grzybów - pamiętajmy o tym, aby wyrywać je z ziemi delikatnie, łapiąc jak najbliżej ziemi. Unikniemy tym samym uszkodzenia grzybni, co pozwoli na wyrośnięcie w tym samym miejscu nowego grzyba.

Kiedy zbierać szyszki i jagody w lesie?

Szyszkarstwo jest coraz bardziej popularne w Polsce. Zbieranie szyszek jest dość nietypowe - są to jedne z nielicznych zbiorów, które przeprowadzamy we wczesnych miesiącach zimowych, Dzieje się tak ponieważ wtedy szyszki leżą już na ziemi, ale nadal nie wypuszczają z siebie materiału nasiennego, który ma tak wiele zastosowań.

Jeśli chodzi o jagody i inne leśne owoce - ogólnie sezon na nie trwa od lipca do września. Wtedy znajdziemy leśne jagody, maliny, poziomki i inne owoce, które nie tylko umilą nam wypady na grzyby, ale także świetnie nadadzą się do dobrego ciasta. Pamiętajmy jednak, aby jeść tylko to, co znamy - nie chcemy przecież nabawić się problemów z żołądkiem albo czegoś jeszcze gorszego!

Gdzie nie można zbierać grzybów? Trujące grzyby - zdjęcia

Jednak nawet w Polsce, pomimo bardzo luźnego podejścia naszych prawodawców do grzybiarzy, nie wszędzie możemy wybrać się i zbierać grzyby i inne dary lasu. Oczywistym miejscem, którego powinniśmy unikać, są Parki Narodowe i inne obszary chronione. Wszystko, co rośnie na tamtych terenach, jest objęte ustawową kontrolą, dlatego nie możemy w żaden sposób ingerować na ekosystem - co równa się także z niezrywaniem grzybów. Należy też pamiętać, że ponad 80% lasów w Polsce należy do państwa. dlatego jeśli zobaczymy, że przy naszym stałym lesie grzybiarskim jest nowa tabliczka, informująca o czasowym zakazie zbierania grzybów - musimy ją respektować, gdyż często są to środki prewencyjne w związku ze zmniejszająca się populacją określonych gatunków.

Jeśli chodzi o trujące grzyby - jest ich trochę i jeśli chcemy się wybrać do lasu, powinniśmy je znać. Najlepszą praktyk, która uchroni nas przed zatruciem, jest nauka, którą większość dzieci dostaje od swoich rodziców - jeśli czegoś nie znasz, nie zbieraj tego. Poniżej przedstawiamy zdjęcia najpopularniejszych szkodliwych dla człowieka grzybów. Pamiętajmy, żeby nie niszczyć tych grzybów - są one pożywieniem dla innych gatunków!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Domowe Hamburgery - przepis. Jak zrobić burgera?
  2. Jak urządzić nasz ogródek warzywny, żeby wszystko rosło tak, jak chcemy?
  3. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
  4. Ile zarabia się w food trucku? Fast food na kółkach pozwala się dorobić
  5. Ogród warzywny w skrzyniach. Czy warzywa się rozwiną?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News