Co ile jest okres? Ile może się spóźnić?

Co ile jest okres? Ile może się spóźnić? Źródło: Shutterstock/ViDi Studio

Co ile jest okres? Odpowiedź na to pytanie w przypadku każdej kobiety będzie brzmiała inaczej. Są jednak pewne symptomy, które powinny zaniepokoić każdą przedstawicielkę płci pięknej.

Co ile jest okres? W przypadku każdej kobiet liczba dni będzie wyglądała nieco inaczej. Przyjęło się, że normą jest miesiączkowanie co 28-32 dni. Trzeba mieć jednak świadomość, że organizm jest wrażliwy na różne czynniki, więc liczba ta może czasem ulegać zmianie. Nie zawsze są to niepokojące symptomy.

Kobieta może doświadczać zaburzeń miesiączkowania w bardzo różnych sytuacjach. Zanim zacznie podejrzewać chorobę lub ciążę, powinna zwrócić uwagę, czy w ostatnim czasie nie pojawiły się uwarunkowania, które mogą opóźnić nadejście miesiączki. Najpopularniejszymi są na pewno: sytuacje stresowe, podróże, zmiany czasu i klimatu, a także przebyte infekcje. W takich sytuacjach należy liczyć się z tym, że okres może opóźnić się od kilku dni nawet do dwóch tygodni.

Co ile jest okres? Miesiączka może się opóźniać, jednak nie zbyt długo

Specjaliści mówią, że okres może opóźnić się nawet do dwóch tygodni i nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Są jednak sytuacje, kiedy trzeba rozważyć wizytę u ginekologa. Dla kobiet aktywnych seksualnie brak miesiączki może oznaczać zajście w ciążę. W takiej sytuacji najlepiej wykonać test ciążowy, który zweryfikuje te przypuszczenia.

Kobiety, których okres spóźnia się zbyt długo powinny rozważyć wizytę u ginekologa. Lekarz oceni sytuację i w razie konieczności przepisze odpowiednie środki, które pomogą przyspieszyć miesiączkę. Nie należy natomiast ignorować sytuacji, kiedy spóźniający się okres staje się regułą. Przyczyną mogą być wahania hormonalne lub inne zaburzenia. Nie należy tego ignorować.

Jak przyspieszyć okres? Czy są na to sposoby?

Wiele kobiet zastanawia się, co zrobić, aby ich okres stał się regularny. Sposób może okazać się bardzo prosty. Należy zacząć od zweryfikowania swojego trybu życia. Zdrowe odżywianie, odpowiednia dzienna dawka ruchu, wystarczająca ilość snu i unikanie stresów - od tego należy zacząć. Osoby, które stosują się do tych reguł cieszą się regularnymi i mniej bolesnymi miesiączkami.

Warto jednak sprawdzić, czy przyczyna nieregularnego okresu nie leży w zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Może się okazać, że wizyta u endokrynologa i odpowiednie leki będą strzałem w dziesiątkę. Najważniejsza jest dobra znajomość swojego organizmu, która pozwoli rozpoznać niepokojące symptomy i szybko na nie zareagować.

Następny artykuł