Cmentarze zostały zamknięte
Pixabay.com czu_czu_PL
Monika Majko - 31 Października 2020

Rzecznik Episkopatu pilnie apeluje do wiernych. Wszystko przez zamknięte cmentarze, jest jedno wyjście

Cmentarze zostały zamknięte zarówno, zakaz wstępu na nekropolie obowiązuje zarówno 1 listopada, jak i dzień przed oraz dzień po Wszystkich Świętych. W związku z tym rzecznik episkopatu wystosował apel do wiernych.

Cmentarze zostały czasowo zamknięte, zakaz wstępu na nekropolie obowiązuje od 31 października do 2 listopada br. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj ostateczną decyzję rządu w tej sprawie. W związku z tymi informacjami, rzecznik episkopatu Polski zaapelował do wszystkich wiernych.

Cmentarze będą zamknięte od 31 października do 2 listopada br.

O zamknięciu cmentarzy na okres Wszystkich Świętych spekulowano już od dawna, wczoraj na specjalnej konferencji prasowej rząd przekazał ostateczne decyzje w tej sprawie. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że nekropolie zostaną zamknięte zarówno 1 listopada, jak i dzień przed oraz dzień po.

- Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć - tłumaczył premier Morawiecki.

Decyzja zapadła, pojawił się jasny komunikat. Zacznie się już w poniedziałek i obejmie całą Polskę, nie ma odwrotuDecyzja zapadła, pojawił się jasny komunikat. Zacznie się już w poniedziałek i obejmie całą Polskę, nie ma odwrotuCzytaj dalej

Ogłoszenie premiera spotkało się z mieszanymi uczuciami wśród Polaków. Jedni gorąco popierają zakaz tłumnego odwiedzania nekropolii, inni są rozczarowani, że w tym roku nie odwiedzą tradycyjnie grobów swoich bliskich zmarłych. W związku z informacją o zamknięciu cmentarzy głos zabrał również episkopat Polski, którego rzecznik zaapelował do wiernych.

- Z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku nie będziemy mogli nawiedzić cmentarzy 1 i 2 listopada, ale to nie oznacza, że nie możemy się modlić za naszych bliskich zmarłych w domach - przekazała rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Rzecznik episkopatu Polski zaapelował do wiernych w związku z decyzją o czasowym zamknięciu cmentarzy

Ks. Leszek Gęsiak przypomniał wiernym, że w tym roku, za sprawą specjalnego dekretu, wydanego przez papieża Franciszka, będzie można otrzymać odpust zupełny za wiernych zmarłych przez cały listopad, a nie przez osiem dni od uroczystości Wszystkich Świętych, jak do tej pory.

- W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną, może on być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych. Ponadto, wypełniając określone warunki, można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza, kościoła lub kaplicy przez cały listopad. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie i ofiarować go za osobę zmarłą - tłumaczy rzecznik.

Dzisiaj grzeje:

1. Za wejście na cmentarz grożą horrendalne kary. Wiele osób nie ma pojęcia, posypią się mandaty

2. Mało kto wiedział, wprowadzono jeszcze jeden zakaz. Widnieje w rozporządzeniu

3. Ksiądz znalazł sposób, jak obejść nakaz zamkniętych cmentarzy. Wywiesił na bramie zadziwiający napis

Dla wszystkich wiernych, którzy z rozczarowanie przyjęli rządową decyzję o zamknięciu cmentarzy w czasie obchodów Wszystkich Świętych rzecznik episkopatu ma jedną radę.

- Módlmy się za nich w domach. Zamiast znicza zapalmy za nich świecę i wspominajmy ich z rodziną, tworząc w ten sposób wspólnotę modlitewną ogarniającą pamięcią tych, którzy poprzedzili nas w wędrówce do domu Ojca - przekazał ks. Leszek Gęsiak.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Na ponad 100-letnim grobie przez cały rok leżą patyki. Powód zupełnie inny, niż się wydaje
  2. Córka Adama Małysza przeraziła tysiące Polaków. Przerażające zdjęcia, wszystko specjalnie na dzisiejszą noc (FOTO)
  3. Policja pokazała, co znalazła przy zatrzymanych na wczorajszym strajku. Można było stracić życie
  4. Krzysztof Jackowski bije na alarm, zacznie się już w poniedziałek. Porażająca wizja dla Polaków
  5. Agnieszka Woźniak-Starak w żałobie, zalała się łzami. Opublikowała poruszający wpis: "Dziękuję, że byłeś przy mnie"
  6. Jak ogromny jest wszechświat? Nagranie wyjaśnia, ciężko sobie wyobrazić
  7. Nic tak nie wzmacnia odporności jak surówka na bazie kiszonej kapusty i ogórków. 2 dodatkowe składniki i sos zapewniają jej wyjątkowy smak
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News