Cmentarze
Wikimedia Andrzej Błaszczak CC BY-SA 4.0
Irmina Jach - 14 Listopada 2020

Wiemy ile będzie kosztowało nagłe zamknięcie cmentarzy. Kwota poraża

Cmentarze, na mocy zarządzenia, na którego wydanie rząd zdecydował się tuż przed dniem Wszystkich Świętych, zostały zamknięte na czas weekendu, podczas którego Polacy planowali odwiedzać groby swoich bliskich. Mateusz Morawiecki i jego współpracownicy, chcąc zrekompensować przedsiębiorcom straty materialne, przeprowadził akcję skupowania chryzantem. Wiemy, ile działania rządu kosztowały skarb państwa. Kwota szokuje.

Cmentarze podczas dnia Wszystkich Świętych są nie tylko miejscem, w którym można oddać hołd nieżyjącym bliskim, ale także źródłem przychodu dla osób, które trudnią się sprzedażą kwiatów i zniczy. W tym roku znaleźli się oni w wyjątkowo trudnej sytuacji.

Mieszkańcy rodzinnej wsi kard. Dziwisza wypowiedzieli się o duchownym. Zdradzili pilnie strzeżoną tajemnicęMieszkańcy rodzinnej wsi kard. Dziwisza wypowiedzieli się o duchownym. Zdradzili pilnie strzeżoną tajemnicęCzytaj dalej

Cmentarze zamknięte w dniu Wszystkich Świętych kosztowały państwo fortunę

Rząd, po podjęciu decyzji o zamknięciu cmentarzy na czas święta Wszystkich Świętych, zadeklarował przedsiębiorcom zrekompensowanie strat związanych z brakiem możliwości wyhodowanych na tę okazję chryzantem. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o efektach rządowego skupu kwiatów.

Doniczkowe chryzantemy kosztowały rząd po 20 zł, zaś cięte - po 3 zł. Minister rolnictwa Grzegorz Puda, podkreślał, że cena zaoferowana przez władze jest dla handlarzy bardzo korzystna i w pełni wynagradza im sytuację z początku listopada.

- Wnioski wysłane pocztą w dalszym ciągu napływają. Prognozujemy, że kwota pomocy wyniesie ponad 84 mln zł. Aktualnie złożono wnioski dotyczące 7 mln sztuk kwiatów, z czego 3,3 mln to kwiaty w doniczkach, a 3,7 mln to kwiaty cięte - mówił przedstawiciel resortu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Pieniądze będą trafiać do kieszeni sprzedawców do końca grudnia tego roku. Wtedy też akcja zostanie oficjalnie rozliczona. Już teraz kwota rekompensat przewyższa 70 mln zł, które miała wydać poczta na majowe wybory korespondencyjne.

Po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu cmentarzy wiceminister rozwoju, Olga Semeniuk, zapowiedziała, że łącznie na konta bankowe przedsiębiorców, którzy nie zdołają sprzedać kwiatów i zniczy trafi 180 mln zł rządowego wsparcia. To oszałamiająca kwota.

Części handlarzy udało się osiągnąć oczekiwane zyski dzięki szybkiej interwencji prezydentów miast, którzy zorganizowali na ulicach specjalne punkty, odwiedzając które, klienci mogli kupować kwiaty. Do nabywania chryzantem, za pomocą mediów społecznościowych, zachęcali także liczni celebryci.

- Zróbcie dobry uczynek - kupcie kwiaty i znicze przed cmentarzami. Mnóstwo osób zostało narażonych na olbrzymie straty finansowe! - nawoływał Maciej Dowbor.

Dzisiaj grzeje:

1. Wiceminister zdrowia zdradził, co stanie się już 18 listopada. Niebywałe doniesienia dla wielu Polaków

2. Nowe obostrzenia. Zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych? Najnowsze wiadomości

3. Premier Morawiecki nie mógł dłużej milczeć. Ważny apel do wszystkich Polaków

- Wydaliśmy ponad tysiąc decyzji zezwalających na zajęcie pasa drogowego przed cmentarzami. Warszawscy przedsiębiorcy zakupili kwiaty i znicze o wartości co najmniej kilkunastu milionów złotych - przekazały przed kilkoma dniami władze Warszawy.

Do pomocy zgłosił się także minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, który zalecił żołnierzom kupno 15 tys. wiązanek i złożenie ich na grobach bohaterów walczących o wolną Polskę. Ta inicjatywa nie spotkała się jednak ze zbyt dużym entuzjazmem Polaków.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ministerstwo Zdrowia przekazało wstrząsające informacje. Sytuacja wymknęła się spod kontroli, jakie kroki podejmie rząd?
  2. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Najszybsza, najpyszniejsza i oszałamiająco serowa zapiekanka ziemniaczana. Możemy jadać ją codziennie, nigdy się nie znudzi
  7. Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceni
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: innPoland

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News