Dzisiejsze prawybory na prezydenta Stanów Zjednoczonych w Krakowie zakończyły się miażdżącym zwycięstwem Hillary Clinton. Kandydatka na prezydenta USA zdobyła 79,9 proc. głosów, Donald Trump zaledwie 20,1 proc.

Około godziny 11:00 na płycie krakowskiego Rynku Głównego, nieopodal pomnika Adama Mickiewicza rozpoczęło się zbieranie głosów w prawyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych zorganizowanych przez Polonia Wax Museum. Przed głosującymi pojawili się kandydaci w postaci figur woskowych Hillary Clinton i Donald Trump. W ciągu godziny, setki turystów, przechodniów, a także służb porządkowych zrobiło sobie zdjęcia, selfie oraz głosowało w sondażu opinii.

„W głosowaniu brało udział sporo obcokrajowców”, podkreśla Marian Dreszer, kustosz Muzeum Figur Woskowych oraz organizator całej akcji. „Chcieliśmy jako Muzeum dać możliwość wyrażenia swoich opinii, emocji, również Polakom, zwłaszcza, że wielu z nich ma rodziny w Stanach i śledzi kampanię wyborczą bardzo intensywnie”, dodaje Marian Dreszer.

Do urny wyborczej podchodziła zarówno młodzież, studenci, ludzie starsi, a także wielu obcokrajowców. Byli Francuzi, Hiszpanie, Japończycy, Koreańczycy jak i Amerykanie. Ci ostatni nie omieszkali obwieszczać zgromadzonym kim są i na kogo głosują. Pokazywali paszporty oraz wymieniali podstawowe wady i skandale kontrkandydatów. Mimo, że głosowanie było anonimowe, sympatie głosujących objawiały się wyraźnie w trakcie robienia zdjęć.

Muzeum Figur Woskowych, które zlokalizowane jest przy krakowskim rynku nadal kontynuować będzie zbieranie głosów odwiedzających ekspozycję z figurami Clinton i Trumpa aż do 8 listopada, czyli finału wyborów w Stanach. Dzięki temu poznamy wyniki badania sondażowego na znacznie obszerniejszej grupie.

„Miażdzące zwycięstwo Hillary Clinton jest dla mnie zaskoczeniem”, mówi Marian Dreszer, dyrektor Polonia Wax Museum. „Wiemy bowiem, że sondaże płynące zza ocenanu mówią o bardzo wyrównanej walce. Myślę, że Polacy biorący dzisiaj udział w sondażu postawili na bezpieczeństwo i stabilność dla Polski komunikowaną przez kandydatkę na prezydenta USA. To zdecydowało o wyniku”, dodaje Marian Dreszer.

Figury obu kandydatów na prezydenta Stanów można oglądać codziennie w Muzeum Figur Woskowych w Krakowie, Rynek 34 od 11:00 do 22:00. Muzeum zachęca również do udział w głosowaniu i wyrażaniu swoich poglądów na temat tego co dzieje się w Ameryce.

Czy Polacy przewidzieli wynik wyborów w Ameryce? Czy faktycznie Hillary Clinton odniesie zwycięstwo nad Donaldem Trumpem? Przekonamy się już za kilka dni.

Informacja prasowa Biura Prasowego Polonia Wax Museum

...

Zobacz również