Cisza wyborcza. Co warto wiedzieć?

Cisza wyborcza. Co warto wiedzieć?

Cisza wyborcza to okres, w którym pod groźbą kary zabroniona jest jakakolwiek forma agitacji. Zakazane są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe oraz telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat czy również naklejanie plakatów. Ponadto, zabronione jest również publikowanie sondaży wyborczych. Za naruszenie ciszy wyborczej uznaje się również wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zgodnie z prawem, w czasie ciszy wyborczej mogą wisieć jedynie plakaty powieszone przed ciszą. Oczywiście, nie mogą pojawiać się nowe.

Kontrowersyjną sprawą są plakaty umieszczone na środkach transportu publicznego. Zostały one naklejone przed ciszą, ale w czasie ciszy wyborczej pojawiają się w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było.

Jak się okazuje, opublikowanie zdjęcia polityka lub polubienie wpisu na portalu społecznościowym jest złamaniem ciszy wyborczej.

Zasady, które obowiązują w stosunku do wszystkich mediów, obowiązują także Internet - powiedział przewodniczący PKW Stefan J.Jaworski. 

Naruszenie ciszy wyborczej jest wykroczeniem opisanym w art. 498 Kodeksu wyborczego. Grozi za nie grzywna w wysokości opisanej w art. 24 Kodeksu wykroczeń - od 20 zł do 5 tys. zł.

Znacznie surowsze są kary za złamanie ciszy wyborczej. Najwyższa grzywna - od 500 tys. do 1 mln zł - grozi za publikację sondaży. 

W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania, a kończy po zakończeniu głosowania (po zamknięciu lokali wyborczych). W prawodawstwie wielu krajów cisza wyborcza nie występuje, można tu wymienić takie państwa jak: Stany Zjednoczone czy Niemcy.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News