"Ciesz się menstruacją, nawet w metrze!" ZDJĘCIA kontrowersyjnej sztuki w metrze

"Ciesz się menstruacją, nawet w metrze!" ZDJĘCIA kontrowersyjnej sztuki w metrze

Feministki rozbierające się na ulicach to wciąż za mało. Walczące o swoje prawa panie różnymi sposobami próbują zwrócić uwagę na dręczące je problemy. Czasem jednak chyba posuwają się zbyt daleko. 

Pewna aktywistka lewicowa zmusza podróżujących swoimi komiksami, widniejącymi na ścianach metra, do patrzenia na kobiecą menstruację. Chce w ten sposób walczyć z tematami tabu. Na 90 ze 100 stacji sztokholmskiego metra znajduje się łącznie najdłuższa na świecie galeria sztuki. Teraz Sztokholm świętuje 60 rocznicę powstania pierwszej instalacji, wystawionej na stacji T-Centralen w 1957 r. Jedne z dzieł widniejących na podziemnej stacji sztokholmskiego metra w Innerstaden - Slussen okazały się jednak niezwykle kontrowersyjne dla podróżujących. Obrazy wywołały debatę na temat granic, które prawdopodobnie zostały przekroczone.

Obrzydlistwo

Grafiki, których autorką jest jedna z lewicowych aktywistek, w niezwykle dosadny sposób przedstawiają kobiecą menstruację. Rysowniczka Liv Strömquist, odpowiedzialna za projekt, chce w ten sposób walczyć z tematami tabu. Jak sama to określa, rysunki są "satyrycznym esejem o władzy i niesprawiedliwościach". Podróżującym Szwedom chyba jednak nie przypadły one go gustu. Wielu pasażerów uważa, że rysunki są obrzydliwe. W "Nocnym Ogrodzie" widać na rysunkach ptaki, koty, drzewa, nagich mężczyzn  i kobiety z nieogolonymi nogami i widoczną krwią menstruacyjną. - To dziwne, że jest to tak niesamowicie prowokujące (...) ponieważ to jest coś, co widzimy cały czas. Trochę trudno mi to zrozumieć - powiedziała niewzruszona autorka projektu. Foto: Instagram / leifstromquist Foto: Instagram / leifstromquist Foto: Instagram / biancakronlof Foto: Instagram / leifstromquist Źródło: dzienniknarodowy.pl / SVT
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News