Świat, który nas otacza, pomimo jego niezliczonych wad, ma bardzo cenną zaletę. Jest nią niemalże nieograniczony dostęp do wiedzy o wydarzeniach z całego globu. Czy zastanawiali się jednak Państwo na ile wiadomości podawane przez różne źródła są zbieżne z rzeczywistością? Do zilustrowania przepływu informacji świetnie nadaje się model platońskiej jaskini.

 

Ze względów fizycznych każdy odbiorca, który nie zgłębił tajemnic bilokacji lub innej formy podróżowania w czasoprzestrzeni, jest „przykuty” do miejsca, w którym znajdował się w czasie, gdy zaistniało zdarzenie. Nie będąc w stanie dostrzec, co działo się w blasku ogniska [rzeczywistość[, skazany jest na oglądanie cieni na ścianie [relacja]. Z dziecięcych zabaw wiemy, przynajmniej ja należę jeszcze do takiego pokolenia, jak mylący może być cień rzucany przez oświetlany obiekt. Bezczelną naiwnością byłoby założenie, że w dobie rozkwitu i doskonalenia socjotechniki żadna relacja nie jest skażona manipulacją.

 

Ekran [źródło] także nie jest całkowicie gładki. Zagłębienia/uwypuklenia czy faktura powierzchni zależy od jego poglądów, sympatii i interesów. Deformacja cienia [narracja] może być olbrzymia lub subtelna, jednak prawie zawsze występuje.

 

Każda uczciwa osoba szczerze przyzna, że patrzy na świat przez pryzmat swoich poglądów. „W cudzym oku drzazgę widzisz, w swoim belki nie dostrzegasz” pasuje do większości z nas. Ta sytuacja sprawia, że dociera do nas obraz podwójnie zaburzony przez poglądy, który już na początku niekoniecznie był prawdziwy.

 

Dodatkowo, zwykle nie pokazuje się nam, jakie zdarzenia miały miejsce przy ogniskach obok [warunki środowiskowe i przyczyny]. Widzimy więc jedynie fragment spektaklu cieni. Możemy się jedynie domyślać – trafnie bądź nie – co dzieje się poza sceną. Natomiast nigdy nie możemy mieć co do tego całkowitej pewności.

 

Możecie uważać mnie Państwo za paranoika, ale apeluję o pamięć o tych czterech czynnikach przy następnym przeglądzie wiadomości, a co do mediów radzę stosować zdroworozsądkową zasadę ograniczonego zaufania. Przy okazji proszę, aby przypomnieć mi ten tekst, kiedy zacznę ferować wyroki pod wpływem emocji.

 

fot: szokblog.pl

Analityczny umysł, romantyczna dusza. Podział lewica-prawica uznaję za błędny. Poglądy? Słuszne. Jedyne co darzę głęboką nienawiścią to hipokryzja. Czytelników uważam za osoby inteligentne, dlatego pozwalam sobie na skróty myślowe, a także nie uznaje za niezbędne tłumaczyć wszystkiego dosłownie.