Szykują się duże zmiany w L4. Wiadomo, kto straci na chorobie lub zajściu w ciążę

Szykują się duże zmiany w L4. Wiadomo, kto straci na chorobie lub zajściu w ciążę Źródło: Pixnio/DarkoStojanovic

Ciąża bywa wykorzystywana do osiągania korzyści majątkowych i to nawet nie kwestia programu 500 plus. Z takiego założenia wychodzą urzędnicy, dlatego też ZUS planuje zaostrzenie kontroli ciężarnych, które wyłudzają świadczenia korzystając ze swojego stanu.

Ciąża uprawnia kobiety do brania urlopu macierzyńskiego. Jednak jak twierdzi ZUS, zdarzają się przypadki, gdy ciężarne wyłudzają świadczenia, które należą im się z racji macierzyństwa. Pomóc w zwalczeniu tego procederu mają nowe przepisy oraz wzmożone kontrole. 

Ogromne zmiany w kwestii L4. Niektórzy, mogą być o krok od życiowej tragedii

Według nowych przepisów, płatne L4 będzie możliwe dopiero po przepracowaniu w danej pracy odpowiedniej ilości dni, podobnie urlop macierzyński. Ministerstwo finansów chce, aby okres ten wynosił 90 dni, a w przypadku samozatrudnienia 180 dni. Dopiero po przepracowaniu tego czasu można ubiegać się o urlop macierzyński.

Dzięki temu, mają zostać wykluczone sytuacje, kiedy ktoś śwież po zatrudnieniu "ucieka" na zwolnienie chorobowe i pobiera zasiłek, pracując zaledwie kilka dni. Ponadto, ma to uniknąć również radzenia sobie w ten sposób z ryzykiem zwolnienia. Wielu pracowników w takiej sytuacji "załatwia" L4 od znajomych lekarzy. Na tym projekcie mogą niestety ucierpieć osoby niewinne. Jeśli pracownik faktycznie zachoruje niedługo po zatrudnieniu, nie będzie mógł pobierać zasiłku, a w efekcie nie będzie miał pieniędzy na podstawowe potrzeby.

Ciąża wykorzystywana do osiągania korzyści finansowych

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ponadto, powodem takich działań rządu mają być kobiety, które chwilę przed ciążą decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej, dzięki czemu po przejściu na zwolnienie mogą pobierać zasiłek. Okazuje się, że kontrole ZUS zaszły nieco za daleko, bo zawiązało się stowarzyszenie kobiet, które twierdzą, że zostały oszukane przez kontrolera, który źle zinterpretował ich przypadki. Jedna z nich przytoczyła sytuację, w której cofnięto jej zasiłek ze względu na to, że na zwolnieniu korzystała z telefonu i komputera.

Dzisiaj grzeje: 1. Była gwiazdą TVP, kochały ją miliony. Odeszła w samotności i zapomnieniu
2. Zagrał w 60 filmach, nie żyje słynny aktor. Polacy będą zaskoczeni przekazywanymi informacjami

W ostatnim czasie ZUS zaczął robić coraz to częstsze i bardziej rygorystyczne kontrole, zanotowano aż 30% większą częstotliwość. Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz twierdzi, że wiele kobiet zakłada fikcyjne działalności gospodarcze, które nie są nawet prowadzone, a potem ich właścicielki otrzymują aż 6 tysięcy złotych zasiłku miesięcznie. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ugotowała ziemniaki inaczej niż zwykle z dodatkami, które każdy ma pod ręką. Mąż zaczął ją nosić na rękach
  2. Zdjęcie jest przerażające. Fani zobaczyli na nim Patrycję Markowską i pobledli
  3. Oko wypełniło mu się krwią i nagle stracił wzrok. Gwiazdor "Kiepskich" przeżył dramatyczne chwile
  4. Daniel Olbrychski miał wypadek
  5. Emerytura wyższa nawet o KILKASET ZŁOTYCH miesięcznie. ZUS zdradza, co należy

Źródło: Fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News