Setki tysięcy Polek dostanie dodatkowe wsparcie. Chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych

Setki tysięcy Polek dostanie dodatkowe wsparcie. Chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych Źródło: unsplash/ Andrea Bertozzini

Ciąża dla wielu kobiet była wielkim problemem. Wysokie ceny leków, które obciążały budżety mam czekających na poród, były wielkim problemem, z którym przez lata nie można było się uporać. Okazuje się, że rząd PiS znalazł odpowiednie rozwiązanie i prezentuje program "Ciąża plus", na który zamierza przeznaczyć z państwa kilkadziesiąt milionów złotych.

Ciąża plus wejdzie w życie w 2020 roku. Program, oferujący wielomilionowe wsparcie dla tysięcy kobiet oczekujących na poród dziecka pozwoli przyszłym mamom na poprawę stanu swoich portfeli poprzez refundację leków, które do tej pory były bardzo drogie. To rozwiązanie bez wątpienia ucieszy wiele Polek, które przestaną zmagać się z koniecznością wydawania dużej ilości pieniędzy.

Ciąża plus od następnego roku. Na co pozwala ustawa?

W myśl ustawy programem zostaną objęte kobiety w ciąży, które będą korzystać z leków do podtrzymywania ciąży, bądź też zwalczające choroby powiązane ze spodziewaniem się dziecka. Prawo i Sprawiedliwość obiecywało, że jeśli wygra wybory, program wejdzie w życie. Według najnowszych ustaleń, jego realizacja ma nastąpić już w 2020 roku.

- Zgodnie z danymi GUS z 2018 r. [...] około 490 000 kobiet w wieku rozrodczym pozostawało w sytuacji ekonomicznej na minimalnym poziomie pozwalającym na przeżycie lub poniżej tego poziomu. Samodzielne zaopatrzenie się tych kobiet w leki przyjmowane w ciąży jest natomiast skrajnie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Wprowadzenie zmian zakładanych w projekcie rozwiąże ten problem - czytamy w projekcie ustawy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Prawo i Sprawiedliwość wyda miliony na program

Według przewidywań realizacja programu ma pochłonąć tylko w tym roku 22 miliony złotych. Ta pomoc finansowa może sprawić, że ciąże przestaną być obciążeniem finansowym, a także powstaje prawdopodobieństwo, że kobiety i rodzone dzieci nie będą musiały zmagać się z chorobami.

Dzisiaj grzeje: 1. Miliony Polek robią tak z paznokciami. Natychmiast musicie przestać, grozi nowotworem

2. Pilny alarm w całym powiecie, chłopiec nie żyje! Trwają poszukiwania zabójcy

- Ciąża to stan, który wymaga, by leki ordynowane były pod szczególnym nadzorem, w należytej koordynacji, gdyż leki stosowane w nadmiarze oddziaływać mogą negatywnie nie tylko na matkę, ale zwłaszcza na płód. Ciąża w normalnych okolicznościach (czyli kiedy nie ma ona miejsca wraz ze schorzeniami towarzyszącymi) jest stanem, w którym stosowanie leków powinno być ograniczane do koniecznego minimum - czytamy w ocenie skutków regulacji dołączonych do projektu ustawy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Małżeństwo Alicji Majewskiej rozpadło się w przykrych okolicznościach. Gdy były mąż zachorował, i tak wyciągnęła do niego pomocną dłoń
  2. Urzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatki
  3. Bardzo smutne informacje o Andrzeju Grabowskim. Współczujemy
  4. Kiedyś nazywano ją najbrzydszą kobietą świata. Internauci oniemieli słysząc czym się dzisiaj zajmuje
  5. Przepis na kotlet schabowy Magdy Gessler rozsadza podniebienie rozkoszą! A przecież jej sztuczka jest bardzo prosta, każdy może ją zrobić

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News