Dlaczego żyły są niebieskie, skoro płynie w nich czerwona krew? Prosta odpowiedź, którą zna niewielu

Dlaczego żyły są niebieskie, skoro płynie w nich czerwona krew? Prosta odpowiedź, którą zna niewielu Źródło: Public Domain Pictures CC0 Public Domain Circe Denyer

Ciało człowieka dla wielu wielkich myślicieli było zagadką, którą pragnęli rozwiązać. Nauka o nas samych jest jedną z najbardziej wymagających dziedzin, a nasz organizm stale kryje przed nami wiele tajemnic. Jedną z nich jest ciekawostka dotycząca naszej krwi.

Ciało człowieka fascynowało wielu, najsłynniejszym jego badaczem był prawdopodobnie Leonardo Da Vinci, który jako jeden z pierwszych postanowił przyjrzeć się człowiekowi dokładniej. Jego prace do tej pory wzbudzają podziw, ponieważ wszystkie swoje badania prowadził bez profesjonalnych przyrządów.

Ciało człowieka to wielki mechanizm

Ciało człowieka jest niczym mała-wielka fabryka. Nawet kiedy my odpoczywamy, to ono intensywnie pracuje aby utrzymać nas przy życiu. Możemy mu w tym pomóc dbając o kondycję fizyczną i dobre odżywianie, jednak najcięższa część i tak dzieje się tam gdzie my tego nie dostrzegamy. System naczyń połączonych, które wzajemnie na siebie oddziałują. Tak w wielkim skrócie można określić to jak działamy. Zwykły szary człowiek nie ma pojęcia o większości procesów, które zachodzą wewnątrz nas, jednak nawet bez specjalnych urządzeń czy profesjonalnej wiedzy medycznej możemy zauważyć niektóre rzeczy. Ciekawe ilu z was zwróciło uwagę, że krew jest czerwona, jednak widoczne przez naszą skórę żyły są już niebieskie. Odpowiedź prawdopodobnie zna niewielu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Nasze ciało nas oszukuje

Także ciało człowieka potrafi spłatać figla. Gałki oczne są zwyczajnie oszukiwane przez same siebie. Krew jest czerwona, nie ulega to wątpliwości, pewnie każdy z nas ją widział. Żyły natomiast jedynie wydają się niebieskie, dzieje się tak ponieważ skóra człowieka rozprasza zdecydowanie więcej światła niebieskiego niż czerwonego. Tworzy się najzwyczajniejsza w świecie iluzja, ponieważ nieważne w jakich naczyniach płynie krew, zawsze ma czerwony kolor. Oczy nie są w stanie widzieć tego inaczej niż właśnie w kolorze niebieskim.

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy pokochali go za "Czterech pancernych i psa" oraz "W pustyni i w puszczy". Niestety, media obiegły najgorsze informacje

2. Z ostatniej chwili: Będą kolejne zakazy przez epidemię. Dotyczą sklepów i pracy

Czerwony kolor to zasługa jednego minerału

Krew w ciele człowieka jest czerwona ze względu na to, że zawarte jest w niej żelazo. To właśnie jemu zawdzięcza swój kolor. Nie każdy organizm jednak ma czerwoną krew. Świetnym przykładem jest na przykład pijawka, której krew posiada odcień zieleni, ze względu na to, że żelazo zawarte w jej krwinkach jest zdecydowanie mniej skoncentrowane. Natura kryje przed nami wiele tajemnic!

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  2. Nie żyje legendarny działacz. Padł ofiarą epidemii, wielka strata dla futbolu
  3. Widzowie TVP martwią się o Tadeusza Sznuka. Smutne wieści obiegły media
  4. Nie żyje 13-latek zakażony koronawirusem. Wcześniej był całkowicie zdrowy
  5. 6-latka wręczyła tajemniczą paczkę lekarzowi. Gdy zajrzał do środka, nie mógł przestać płakać
  6. Wymieszaj jajka z twarogiem i jedz codziennie. Lepsze niż pieczywo, spojrzysz w lustro po 30 dniach i nie rozpoznasz siebie

Źródło: Webniusy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News