To już pewne – ciała wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej zostaną ekshumowane. Z ekshumacji wyłączone zostaną tylko ciała tych osób, których groby już były otwierane. Informację tę potwierdziła Prokuratura Krajowa.

Oznacza to, że na pewno dojdzie do ekshumacji zwłok Lecha i Marii Kaczyńskich. Poza nimi ekshumacją objęte zostanie 89 innych ciał osób, które były na pokładzie. Nie dojdzie natomiast do otwarcia grobów Anny Walentynowicz, Przemysława Gosiewskiego Ryszarda Kaczorowskiego, Janusza Kurtyki i Zbigniewa Wassermana. Ich ciała były już bowiem ekshumowane.

O takich planach poinformowała już rzecznik Prokuratury Krajowej, Ewa Bialik. Decyzja dotycząca ekshumacji miała zapaść po przestudiowaniu dokumentacji medycznej ofiar katastrofy.

 – Po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną dotyczącą wszystkich ofiar katastrofy, podjęta została decyzja o ekshumacji ciał wszystkich ofiar. Nie obejmie ona tych, które zostały ekshumowane do tej pory w toku prowadzonego śledztwa – mówi Bialik.

Na razie nie jest jednak wiadome, kiedy do otwarcia grobów dojdzie. Według przepisów sanitarnych, ekshumację można przeprowadzać tylko w okresie od 16 października do 15 kwietnia. Są jednak dopuszczane odstępstwa od tej reguły.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: natemat.pl
pt

...

Zobacz również