Jak donoszą Polskie media, amerykański wywiad ostrzegł swoich polskich odpowiedników o bardzo wysokim prawdopodobieństwie zmasowanego ataku terrorystycznego m.in. w Warszawie. Polskie władze zapewniają jednak, że nie ma powodów do paniki.

Według ustaleń takich mediów jak „Rzeczpospolita” czy „Gazeta Finansowa”, polskie służby specjalne zostały poinformowane w ubiegłym miesiącu przez CIA o wysokim prawdopodobieństwie zamachów w Polsce w najbliższych tygodniach. Amerykański wywiad powołuje się na swoje źródła ulokowane w organizacjach arabskich działających na terenie Europy Zachodniej.

Ponadto, według CIA, do zamachów może dojść najprawdopodobniej podczas Światowych Dni Młodzieży w dniach 27–31 lipca, gdy  papież Franciszek będzie wizytował w Warszawie.

Jak również poinformował amerykański wywiad, w tym samym czasie planowane są zamachy w innych europejskich stolicach, w których dotychczas nie było większego zagrożenia terrorystycznego. Są to m.in. Sofia, Bukareszt, Budapeszt i Berlin.

CIA miało także zaproponować polskim służbom specjalnym pomoc we wdrożeniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa oraz szkolenia dla polskich funkcjonariuszy.

Jak jednak zapewniają polskie służby nie ma większych powodów do paniki. Prawdopodobieństwo dojścia do ataków terrorystycznych w Polsce określane jest jako „możliwe”, a nie „bardzo prawdopodobne” jak uczynił to amerykański wywiad.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: onet

...

Zobacz również