W czwartek na wiadukcie znajdującym się nad obwodnicą Stalowej Woli znalazło się kontrowersyjne hasło. Nie wiadomo, kto jest twórcą obraźliwego napisu. Hasło najprawdopodobniej ma odnosić się do kryzysu imigracyjnego i do przybywających do Europy muzułmanów.

Choć odsetek muzułmanów w polskim społeczeństwie nie jest duży, to Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem niechęci do wyznawców Allaha. Według badań Pew Research Center, 56% Polaków jest negatywnie nastawiona wobec muzułmanów. W tej materii ustępujemy miejsca jedynie Włochom, których 61% jest niechętna muzułmanom.

Stosunek Polaków do muzułmanów ma wynikać z naszej niechęci do modelu „globalnego muzułmanina”. Określa to wyznawców Allaha spoza naszego kraju, o których wiemy bardzo mało.

Fakt nieznajomości muzułmanów rekompensujemy sobie wyobrażeniami na ich temat. Te są jednak częstokroć negatywne.

Jak podaje religioznawca ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska, mała liczba Polaków zna osobiście muzułmanina.

„Z badań CBOS wynika, że jedynie 12% ankietowanych poznało jakiegokolwiek muzułmanina” – informuje Górak-Sosnowska.

Stalowa Wola

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: stalowka.eu
pt

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.