Papież Franciszek zmienił właśnie formułę chrztu. Chodzi o nadużycia księży

Papież Franciszek zmienił właśnie formułę chrztu. Chodzi o nadużycia księży Źródło: Josh Applegate Unsplash.com

Chrzest to jeden z ważniejszych sakramentów w życiu katolika. Okazuje się, że dotychczasowa formuła przechodzi właśnie do historii. Papież Franciszek zaniepokojony był coraz częstszymi informacjami o zachowaniu księży i zdecydował się na podjęcie konkretnych działań. Rodzice niosący swoje pociechy przed ołtarz mogą się zdziwić tym, co usłyszą z ust księdza.

Chrzest najczęściej przyjmowany jest przez nas w okresie niemowlęctwa. Nawet mimo epidemii oraz coraz częstszych doniesień o wykrywaniu koronawirusa u kapłanów sprawujących posługę rodzice nie rezygnują z włączania swoich pociech w społeczność Kościoła. Sakrament ten nieustannie udzielany jest w murach świątyń, lecz papież zadecydował o zmianie jego formuły.

Od teraz chrzest będzie wyglądał inaczej

Chrzest to moment w życiu, którego nie pamiętamy, lecz każdy z nas wie, jak przebiega cały proces z racji obecności na mszach, gdzie oficjalnie przyjmowani są do społeczności nowi wierni. Papież Franciszek zdecydował się zmienić formułę chrztu z racji nieprawidłowości, jakie mają miejsce za sprawą księży udzielających sakramentu. W czwartek 6 sierpnia przekazano kluczowe informacje na temat wprowadzonych zmian oraz konkretnych powodów podjęcia tej decyzji. Zmieniony został kluczowy fragment sakramentu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Do tej pory często w tym momencie popełniany był błąd

Watykan poinformował, że stwierdzenie „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”  jest niepoprawne i stosowanie go jest niedozwolone. Skutkuje ono bowiem tym, że chrzest traci swoją ważność. Podkreślanie liczby mnogiej, jako zwracanie uwagi na udział społeczności w świętym sakramencie było ukłonem kapłanów w stronę parafian przyjmujących nowego członka Kościoła, lecz okazuje się, że taki chrzest jest zwyczajnie nieważny. Jedyna prawidłowa forma, jaka może być od teraz stosowana przez kapłanów, to: „Ja Ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” - stosowanie pierwszej osoby liczby pojedynczej jest w tym przypadku bardzo ważne.

Dzisiaj grzeje: 1. Wszystko trwało moment, nagrania porażają. Nie żyje co najmniej 7 osób, w tym niemowlę

2. Myślała, że na nosie ma zwykłą krostkę. Niestety był to pierwszy objaw strasznej choroby

3. Polska policja podała przykre informacje. Nie żyje 25 osób, 189 rannych

To nie ksiądz przyjmuje dziecko do Kościoła

- Kiedy człowiek chrzci, tak naprawdę chrzci sam Chrystus. Sprawując sakrament, Kościół faktycznie funkcjonuje jako Ciało, które działa nieodłącznie od swojej Głowy, ponieważ to Chrystus-Głowa działa w Kościele, który został przez Niego zrodzony w tajemnicy paschalnej - uargumentowano decyzję, powołując się na Konstytucję Soboru Watykańskiego II o liturgii Sacrosanctum Concilium. Rodzice powinni zwrócić na to szczególna uwagę, gdyż każda inna formuła zastosowana przez duchownego poskutkuje nieważnością sakramentu. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. „Opowiem wam, co za nowe buty potrafią zrobić biedne dziewczyny. Nie mają hamulców”- Daniel
  2. Na jaw wyszła prawda o bracie Agaty Dudy. Przerwał milczenie i zdradził ich prywatny sekret
  3. Prymarny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Zagrożenie aż do 22 sierpnia
  4. Fatalne doniesienia o aktorze TVP i TVN. Ciężko chory, nie ma nawet na chleb
  5. Prowadzący "Pytanie na śniadanie" natychmiast wyrzucony z pracy. Skomentował, co myśli, nikt się nie spodziewał słów tego typu

Źródło: Popularne.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News