Fatalne informacje dla wielu Polaków. W konkretnym przypadku chrzest jest nieważny i musi zostać powtórzony

Fatalne informacje dla wielu Polaków. W konkretnym przypadku chrzest jest nieważny i musi zostać powtórzony Źródło: unsplash.com Josh Applegate

Chrzest w naprawdę wielu przypadkach może być nieważny - to fatalne informacje dla Polaków. Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wyjaśniła, jak może dojść do tak ogromnego nieporozumienia. Trzeba będzie powtórzyć sakrament?

Wiele osób martwi się, że chrzest trzeba będzie powtórzyć. Wszystko przez dokument wydany przez Watykan. Wiemy, na co trzeba zwrócić uwagę podczas kościelnej ceremonii by obyło się bez nieporozumień.

Watykan nie ma wątpliwości co do uzasadnień dla powtórzenia chrztu

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary opublikowała dokument, który zatwierdził papież Franciszek. Można w nim przeczytać, że chrzest może być nieważny w jednym przypadku - kiedy ksiądz źle wypowie jedno ze słów. Mały błąd skutkuje ogromnymi konsekwencjami. Duchowny podczas chrztu powinien powiedzieć słowo w słowo: "Ja Ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

Niektórzy księża podczas sakramentu wypowiadają jednak formułkę o treści: "My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Jest to niepoprawne i w takim przypadku należy powtórzyć chrzest. Wszystko dlatego, że mówiąc "ja", duchowny zaznacza, że to właśnie on chrzci. Zaznacza też obecność Chrystusa. Słowo "my" w formułce oznacza, że działa w imieniu innych osób, co jest nieakceptowalne.

Chrzest, aby był ważny, musi spełnić kilka warunków

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary przypomina także, że zgodnie z Soborem Watykańskim II, ksiądz nie może w żaden sposób ingerować w liturgię i inne sakramenty. Wykluczone jest zmienianie ustalonych treści czy dodawanie nowych.

Dzisiaj grzeje: 1. W nocy media obiegła dobitna wiadomość. Dariusz Piontkowski przestał ukrywać prawdę, tysiące Polaków zawiodło się
2. Pilna akcja poszukiwawcza. Ciężko chora Nikola zniknęła bez śladu
3. Lekarze przez wiele godzin walczyli o jego życie. Niestety, nie żyje Edmund Kamiński

Aby chrzest był ważny, potrzebna jest nie tylko poprawna formułka, ale też cztery inne elementy. Przede wszystkim potrzebna jest woda poświęcona modlitwą, ksiądz musi wezwać też Trójcę Świętą. Liczy się też intencja - chrzczący musi zwyczajnie chcieć udzielić sakramentu i działać w imię Chrystusa. W przypadku dzieci zgodę na sakrament musi wyrazić co najmniej jeden rodzic, a kiedy szafarz chce ochrzcić osobę dorosłą, ta musi mieć świadomość żalu za grzechy i pojęcie na temat wiary.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Już dziś się zacznie, jest potwierdzenie. Wszystko na naszych oczach, uważajcie
  2. Trudne chwile Beaty Tyszkiewicz. Nie mogła się spodziewać, że tak się skończy
  3. Jest oficjalne rozporządzenie. Niestety, wiele zakazów dotyczy całej Polski, nie tylko 19 powiatów
  4. Po 34 latach dowiedziała się, że Maciej nie jest jej synem. Prawda wyszła na jaw przez przypadek, finał zwala z nóg
  5. Dziennikarze Wiadomości TVP stanęli przed sądem. Wiemy, jak się tłumaczyli

Źródło: TVN24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News