Chryzantemy na cmentarzach
Flickr Agata
Irmina Jach - 2 Listopada 2020

Rząd miał wykupić chryzantemy od sprzedawców. Nagle pojawił się porażający komunikat, ręce opadają

Chryzantemy, które zostały wyhodowane z myślą o złożeniu ich na grobach na terenie całej Polski, nie zostały wykorzystane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Na mocy decyzji rządu nekropolie zostały zamknięte na czas dnia Wszystkich Świętych i dnia Zadusznego. Przedsiębiorcy pogrążyli się w rozpaczy. Rząd zadeklarował pokrycie strat finansowych. Nagle pojawił się porażający komunikat.

Chryzantemy, które były hodowane na potrzeby handlowe, miały zostać wykupione przez rząd, który w ostatniej chwili ogłosił zakaz wejścia na cmentarze w dniu Wszystkich Świętych oraz dniu Zadusznym. Decyzja spotkała się z ogromnym wzburzeniem ze strony handlarzy, którzy obawiali się, że poniosą ogromne straty finansowe.

Z ostatniej chwili: zapadła ostateczna decyzja. Minister potwierdził, ogromna zmiana dla wielu PolakówZ ostatniej chwili: zapadła ostateczna decyzja. Minister potwierdził, ogromna zmiana dla wielu PolakówCzytaj dalej

Chryzantemy nie zostaną wykupione przez rząd?

W piątek, 30 października, podczas konferencji prasowej, Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach związanych z dramatycznym wzrostem zakażeń koronawirusem. Na reakcję Polaków, którzy w ten weekend planowali wizytę na grobach bliskich, nie trzeba było długo czekać. W bardzo złej sytuacji znaleźli się również właściciele przycmentarnych stoisk handlowych oraz producenci.

- Jesteśmy załamani. Gdybyśmy wiedzieli o zamknięciu cmentarzy wcześniej, nawet w czwartek, to byśmy jakoś dali radę odwołać te zamówienia. Mimo tego, że producenci też są przecież w strasznej sytuacji - mówiła jedna ze sprzedających.

- Przez 3 dni cmentarze zamknięte, moi rodzice uprawiają chryzantemy od maja. Teraz przyszedł czas żeby je sprzedać, jednak jutro i pojutrze z powodu obostrzeń to niemożliwe - apelował użytkownik Facebooka, którego rodzice znaleźli się w trudnej sytuacji. Ten sam problem dotknął tysiące Polaków.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

- Jestem po wczorajszej decyzji rządu 16 tysięcy złotych w plecy, sześć tysięcy na samych kwiatach. Nie będzie tego, co zawsze niosło nas przez sporą część roku. Nie wiem, czy dostaniemy jakieś rekompensaty. Znicze jeszcze jakoś sprzedam później, ale kwiaty mam głównie cięte. Do wtorku one się nie będą się nadawały do niczego, jedynie do wyrzucenia - opowiadał w sobotę przed południem jeden z handlowców w Poznaniu.

Mateusz Morawicki, w odpowiedzi na niekorzystne nastroje społeczne, zadeklarował, że "terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami". Zadeklarował też, że rząd, z funduszu covidowego, zrefunduje też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję.

Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Olga Semeniuk poinformowała, że resort przekaże 180 mln złotych dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy i kwiatów. Internauci zauważyli jednak, że komunikat, w którym agencja podała szczegółowe zasady skupu chryzantem od przycmentarnych handlowców, zniknął już ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jeszcze w poniedziałkowy poranek był on dość obszerny i rozwiewał wszelkie wątpliwości dotyczące rekompensat dla przedsiębiorców. Znajdowały się w nim między innymi kryteria, które należy spełnić, by uzyskać odpowiednią rekompensatę od państwa.

Dzisiaj grzeje:

1. Pilny komunikat do Polaków. Ogromne ograniczenia zaczęły obowiązywać, wielu będzie rozczarowanych

2. Michał Wiśniewski na strajku w Warszawie. Nagle wziął mikrofon i się zaczęło, ludzie tylko na niego patrzyli

3. Cmentarze zostają otwarte, nikt nie dostanie mandatu. Prezydent miasta podjął decyzję, jest dobitny komunikat

Na rządową pomoc mogli liczyć posiadacze co najmniej 50 sztuk chryzantem, które "są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia". Teraz komunikat został zastąpiony lakoniczną zapowiedzią zbliżających się zmian.

- Uprzejmie informujemy, że zasady udzielenia pomocy producentom i sprzedawcom kwiatów, którzy ponieśli straty w związku z zamknięciem cmentarzy zostaną opublikowane po ich zatwierdzeniu - napisano dziś na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Wielkie serce Piotra Adamczyka i jego żony. Schronisko jest im bardzo wdzięczne
  3. Gdy dowiedzieliśmy się, kim był dziadek Agnieszki Radwańskiej, oniemieliśmy. Chodzi o legendę polskiego sportu
  4. Córka Marty Kaczyńskiej przekazała radosną nowinę. Nie mogła już ukrywać, ekscytacji nie ma granic
  5. Z ostatniej chwili: Prezydent przekazał przykre informacje. Nie żyje znany polityk
  6. Grób Anny Przybylskiej zapiera dech. Mało kto wie, że nie została pochowana sama
  7. Nowość w aplikacji ProteGO Safe. Zapiszemy się na test bez konsultacji z lekarzem, jest jeden haczyk
  8. 80 procent covidowców miało niedobór 1 witaminy. Jest lista produktów bogatych w nią

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Money/Gazeta Wyborcza

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News