Jak podaje gazeta.pl, poseł PiS Stanisław Pięta wpadł na przedziwny pomysł. Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości lobbuje bowiem za wprowadzeniem tzw. obywatelstwa kapitałowego, którego założeniem jest uiszczenie opłaty za uzyskanie statusu Polaka. 

Podobne rozwiązanie funkcjonuje na Węgrzech, gdzie w zamian za 250 tys. euro zainwestowane w państwowe obligacje przydziela się obywatelstwo. Był to sposób premiera Orbana na walkę z kryzysem. Z programu tylko w ubiegłym roku skorzystało ponad 16 tys. osób.

Korupcjogenny proceder

Zdecydowanym przeciwnikiem węgierskiego modelu jest Profesor Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, który twierdzi, że obywatelstwo kapitałowe niesie duże zagrożenie korupcyjne oraz jest mało transparentne.

Poseł Pięta uznał jednak, że warto wypróbować je na polskim gruncie i nawet napisał w tej sprawie list do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka sugerując, że Polska powinna podążać drogą Węgier, którym, jego zdaniem, program przyniósł znaczne korzyści.

Osoby, które uzyskałyby polskie obywatelstwo w ten sposób miałyby jednak zostać poddane szczegółowej kontroli, a dowód osobisty dla obywatela kapitałowego miałby być wydawany na pięć lat. W dokumencie znajdowałaby się adnotacja o rodzaju narodowości. Osobie z tego rodzaju obywatelstwem nie przysługiwałoby jednak prawo wyborcze. Nie byłby na nią nałożony także obowiązek służby wojskowej.

Źródło: wprost.pl

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!

Oto szwajcarski pałac najbogatszego Polaka! Za ile go sprzedają? NIEWIARYGODNE!

...

Zobacz również