Silny stres może doprowadzić do choroby. Na to musisz uważać

Silny stres może doprowadzić do choroby. Na to musisz uważać Źródło: maxpixel.net

Silny stres może doprowadzić do choroby. Nie od dziś lekarze ostrzegają, że stres to najpowszechniejszy czynnik wywołujący choroby serca. Naukowcy opublikowali nowe badania na ten temat.

Silny stres może doprowadzić do choroby. Naukowcy uważają, że stres wywołany przez różne czynniki przyczynia się do chorób serca. Choroby serca z kolei nie są błachostką i mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Problemy w pracy, nieporozumienia w życiu rodzinnym, wypadki - to tylko niektóre rzeczy wywołujące ogromny stres nie tylko jednorazowo, ale i na co dzień. Badacze ostrzegają, że nawet krótkotrwały stres wprowadza ogromne zmiany w organizmie i ryzyko zawału lub innych chorób jest podwyższone nawet do pół roku po zdarzeniu.

Choroby serca ściśle powiązane z psychiką

Naukowcy w swoich badaniach zawarli wnioski, które jasno wskazują na to, że bycie świadkiem lub uczestnikiem nagłego wydarzenia, na przykład wypadku, katastrofy, gwałtu może doprowadzić do zespołu stresu pourazowego (inaczej PTSD). Organizm nie jest przyzwyczajony do tak traumatycznych wydarzeń i nie potrafi się zaadaptować.

Osoby dotknięte PTSD zmagają się z takimi skutkami jak stany lękowe, nerwice, koszmary senne lub bezsenność i nieokreślone negatywne napięcie. Bywa, że dzięki pomocy psychoterapeuty lub psychiatry objawy powoli ustępują lub stają się słabsze, jednak umysł potrafi przypomnieć sobie o stresujących wydarzeniach w najmniej oczekiwanych momentach.

Badania w USA wykazały, że aż u 21% osób, które były uczestnikami między innymi wypadku samochodowego mają miejsce objawy wzmożonej reakcji na stres, a ponad połowa z nich jest zagrożona zachorowaniem na PTSD.

Naukowcy ze Szwecji twierdzą, że w związku pomiędzy stresem a chorobami układu krążenia nie ma znaczenia płeć, życie rodzinne, pochodzenie i choroby psychiatryczne. Przeanalizowano wszystkie przypadki związane z chorobami wywołanymi przez stres w latach 1987-2013.

Okazało się, że osoby, które miały styczność ze stresującymi sytuacjami miały podwyższoną szansę aż o 64% by zapaść na choroby układu sercowego niż osoby, które z takimi wydarzeniami nie miały nic wspólnego. To pokazuje, że nie tylko osoby po 50. roku życia są narażone na choroby serca. W przypadku podjęcia leczenia chorób serca należy poinformować lekarza prowadzącego o stresie, który mógł kiedyś mieć miejsce. To ogromna pomoc w dalszej diagnostyce.

Źródło: rp.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News