Pierwszy od 6 lat przypadek choroby szalonych krów w Polsce

Pierwszy od 6 lat przypadek choroby szalonych krów w Polsce Źródło: pixabay.com

Choroba szalonych krów miała być już dla Polski i Polaków jedynie złym wspomnieniem. Schorzenie bydła, które ostatni raz w Polsce odnotowano 6 lat temu zostało już nawet zapomniane. Niestety, jak się okazuje choroba wróciła do naszego kraju. Krowy w Polsce znów są zagrożone przez zdziesiątkowanie tą niebezpieczną nie tylko dla nich chorobą.

Choroba szalonych krów ostatnio w Polsce "gościła" przed sześcioma laty. Wówczas widziano ją po raz ostatni i, jak dotąd twierdzono, już na dobre sobie z nią poradziliśmy. Nic bardziej mylnego. Jak podała bowiem właśnie Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE), w Polsce zidentyfikowano pierwszy od sześcioletniej "nieobecności" przypadek wystąpienia choroby Organizacja z siedzibą w Paryżu czekała z ogłoszeniem tego na odpowiedź strony polskiej.

Choroba szalonych krów znów w Polsce

Zgodnie z informacjami, które na swojej stronie internetowej opublikowała OIE, choroba szalonych krów została rozpoznana u bydła na Dolnym Śląsku. Mowa dokładnie o miejscowości Mirsk, gdzie chorobę zidentyfikowano 31 stycznia. Przypomnijmy, że choroba szalonych krów była prawdziwą plagą w Europie Zachodniej lat 90. XX wieku. Samo schorzenie wykryto w Wielkiej Brytanii w 1986 roku, a jej najpotężniejsze uderzenie miało miejsce kilka lat później. W wyniku masowych zarażeń chorobą decydowano się na prawdziwą rzeź krów. Te były wybijane w strachu przed chorobą całymi stadami. Na szczęście Polskę ominęła epidemia choroby, choć ta przywędrowała do nas na początku XXI wieku. Wówczas to odnotowano jej przypadki, ale nigdy nie miały te charakteru epidemii. Ostatni taki miał miejsce w marcu 2013 roku.

Choroba groźna także dla ludzi

Choroba szalonych krów może nie dawać objawów długi czas. Jej okres inkubacji trwać może od 2 do 8 lat. Warto podkreślić, że jest groźna także dla ludzi. Po przeniesieniu się na człowieka może wywołać bowiem chorobę Creutzfeldta-Jakoba, która może być śmiertelna.
źródło: onet.pl
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News