Powoli wyniszcza, 90% osób nie zdaje sobie sprawę, że ma poważną chorobę. Nie chodzi o COVID

Powoli wyniszcza, 90% osób nie zdaje sobie sprawę, że ma poważną chorobę. Nie chodzi o COVID Źródło: Zdjęcie ilustracyjne/unsplash.com/ by CDC

Okropna choroba atakuje nagle i z wielką siłą. Niestety, większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że się z nią zmaga. Warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę.

Podstępna choroba dotknęła obecnie ponad 150 tysięcy osób w Polsce. Okazuje się jednak, że aż 90% nie jest jej świadomych. Tymczasem tylko trafna diagnoza i odpowiednia interwencja są w stanie pomóc uporać się z problemem. Objawy na pierwszy rzut nie wzbudzają większych podejrzeń. 

Wyniszczająca choroba atakuje wiele osób. 90% nawet o tym nie wie 

Portal Dziennik.pl podaje, że blisko 200 tysięcy obywateli naszego kraju zmaga się z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Choć wielu nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby, Światowa Organizacja Zdrowia postawiła WZW na równi chociażby z HIV czy malarią, uznając je za bardzo poważne schorzenie. Wirusy, które wywołują WZW przyczyniają się do rozwoju marskości wątroby, raka wątroby, a w konsekwencji do przedwczesnego zgonu. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Obecnie wśród osób zakażonych dominują głównie ludzie młodzi, w wieku produkcyjnym. Są oni narażeni na marskość i raka wątroby - mówił cytowany przez Dziennik.pl prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Zaznaczył, że wirus HCV jest przyczyną raka wątroby, czyli jednego z najtrudniejszych w leczeniu nowotworów złośliwych.

- Do zwalczenia wirusa HCV brakuje nam tak naprawdę programu badań przesiewowych do wykrywania zakażeń u tych ponad 150 tys. osób, które nie wiedzą o swoim zakażeniu. [...] W tym roku do Narodowego Funduszu Zdrowia złożyliśmy kolejny projekt. Nie dotyczy on wybranych populacji osób, ponieważ obecnie należy testować całą populację - dodał.

Wyjaśnił, że eksperci chcą, by testom były poddawane osoby zgłaszające się na izby przyjęć szpitali. Chodzi o placówki, w których prowadzone są programy leczenia WZW typu C. Flisiak przyznał, że jeżeli program zostanie wdrożony w możliwie jak najszybszym czasie, być może uda się zminimalizować liczbę chorych. 

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: Nie żyje znany polityk

2. Ogromna zmiana dla wszystkich posiadaczy samochodów. Sejm podjął ostateczną decyzję

3. Tragiczne wiadomości obiegły media. W czasie jednego weekendu utonęło kilkanaście osób

Do objawów wirusowego zapalenia wątroby należą:

 • gorączka, 
 • mdłości i wymioty,
 • ciemne zabarwienie moczu i odbarwione stolce,
 • ból głowy,
 • ból mięśni i stawów,
 • wzdęcia,
 • utrata apetytu. 

Mylnie można uznać je za symptomy zwykłego przeziębienia. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na stan swojego zdrowia i regularnie poddawać się badaniom okresowym.

Najlepsze newsy dnia:

 1. Nie żyje aktor znany z seriali na TVP i Polsacie. Zmarł w wyniku zapalenia płuc
 2. Adam Małysz ujawnił druzgocącą prawdę na temat ostatnich tygodni. Mistrz przeżył prawdziwe piekło
 3. Przez koronawirusa Małysz zniknął z mediów. Ujawniono powód, bardzo przykre
 4. Dopiero teraz ujawniono ostatnie życzenie Pawła Królikowskiego. Bliscy nie mogli powstrzymać łez
 5. Kobieta odwiedzała grób bliskich, gdy usłyszała przerażające dźwięki. Chwilę później ziemia zaczęła się ruszać pod jej stopami
 6. Najgorsza wiadomość tuż po weekendzie. Nie żyje 17 osób, nie mieli żadnych szans
 7. Nowe dodatki do rent i emerytur. Jeszcze w 2020 roku seniorzy mają sporo okazji do zyskania większych pieniędzy
 8. W domu zrobisz nieziemskie kotlety schabowe w sosie rodzynkowym jak z 5-cio gwiazdkowej restauracji. Hitowy przepis zachwyci wszystkich
 9. Rafał z ”Królowych życia” w towarzystwie znanej piosenkarki. Co z Gabrielem? ”Przesympatyczna i śliczna”

Źródło: Dziennik

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News