Choroba układu nerwowego prowadzi do inwalidztwa
Pixabay/BeatriceBB
Irmina Jach - 9 Stycznia 2021

Zaczyna się od trudności w poruszaniu palcami, zmęczenia i zaburzeń widzenia. Nieuleczalna choroba daje niepozorne objawy

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego, która prowadzi do zaburzeń w przekazywaniu impulsów nerwowych. Zaczyna się od trudności w poruszaniu palcami, zmęczenia i zaburzeń widzenia. Nierzadko prowadzi do inwalidztwa.

Stwardnienie rozsiane to choroba, na którą cierpi około 45 tysięcy Polaków w wieku od 20 do 40 lat. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety. Przyczyny powstawania schorzenia nie są do końca znane. Wszystkie hipotezy opierają się na współudziale czynnika środowiskowego, genetycznego oraz autoimmunologicznego.

Choroba układu nerwowego może prowadzić do inwalidztwa

Eksperci uważają, że organizm chorego produkuje białka będące autoprzeciwciałami. Niszczą one mielinę, czyli własne włókna nerwowe, co prowadzi do gwałtownej reakcji autoimmunologicznej. Ryzyko zachorowania jest dwudziestokrotnie większe, jeśli na stwardnienie rozsiane cierpiała osoba z najbliższej rodziny.

Choroba może dawać niepozorne symptomy nawet przez kilka lat. Na wczesnym etapie pojawiają się: niedowład kończyn, zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia oraz zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów.

Objawy nie są jednolite, mogą różnić się w zależności od organizmu chorego. W kolejnych fazach pojawiają się: zaburzenia zwieraczy, niestabilność emocjonalna, napięcie mięśniowe, zawroty głowy oraz częste upadki.

Tragiczne wieści z Watykanu. Papież Franciszek w rozpaczyTragiczne wieści z Watykanu. Papież Franciszek w rozpaczyCzytaj dalej

Pacjenci mogą uskarżać się także na: oczopląs, zaburzenia pracy gałek ocznych, zapalenie nerwu wzrokowego, spastyczność, problemy z mową, problemy natury seksualnej, problemy z pamięcią krótkotrwałą, depresję, problemy z przyswajaniem wiedzy oraz ogromne zmęczenie, które pojawia się najczęściej w godzinach popołudniowych.

Najczęstszą postacią choroby jest stwardnienie remitująco-nawracające, które ujawnia się u pacjentów przed 40. rokiem życia i ma charakter rzutów i remisji. Wyróżnia się także stwardnienie rozsiane wtórnie postępujące, które nie daje szans na poprawę. Stan chorego ciągle się pogarsza.

Mężczyźni najczęściej zapadają na stwardnienie pierwotnie postępujące, w przypadku którego symptomy nasilają się od samego początku schorzenia, prowadząc do problemów z poruszaniem się. Najrzadszą formą jest stwardnienie rozsiane pierwotnie postępujące z zaostrzeniami, które prowadzi do nieuchronnej niepełnosprawności.

Najskuteczniejszą metodą wykrywania choroby jest badanie rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym. Leczenie stwardnienia rozsianego jest głównie objawowe. Stosuje się leki steroidowe, które zmniejszają nasilenie reakcji zapalnej. W gwałtownym przebiegu chory otrzymuje także leki immunosupresyjne.

Duży wpływ na poprawę komfortu życia ma zachowanie zdrowej diety i aktywności fizycznej. Pomocne bywają również zabiegi rehabilitacyjne oraz dbanie o odpowiednią wagę i unikanie przemęczenia. Jeśli zauważyłeś u siebie powyższe objawy, koniecznie skonsultuj się z neurologiem.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Medonet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News