Chore. Jeśli doniesiesz na sąsiada, nie będziesz musiał płacić czynszu

Chore. Jeśli doniesiesz na sąsiada, nie będziesz musiał płacić czynszu Źródło: Fot. flickr.com

System, który premiował za donosicielstwo, funkcjonował w Polsce przez długie dekady. Jak się okazuje, również dziś, ponad ćwierć wieku po upadku socjalizmu, w naszym kraju wciąż promowana jest ta wątpliwa moralnie postawa. Najnowszy przykład pochodzi z Poznania, gdzie urzędnicy zachęcają obywateli, by donosili na swoich sąsiadów.

Donosicielstwo polegać ma na zgłaszaniu które lokale komunalne stoją puste lub podnajmowane. Chociaż cel akcji jest niewątpliwie słuszny, gdyż ma na celu eliminowanie nieuczciwych praktyk, środki jego realizacji są mocno kontrowersyjne. ZOBACZ TAKŻE: Do Polski właśnie wrócił koszmar z czasów PRL. To miało już nigdy nas nie spotkać

Zysk kosztem sąsiada

Poznań od dłuższego czasu zmaga się z niedoborem mieszkań socjalnych, dlatego urzędnicy ze stolicy Wielkopolski szukają niekonwencjonalnych sposobów, które pozwolą optymalnie wykorzystać dostępne lokale. Miasto czeka na informacje od poznaniaków, które mieszkania komunalne są podnajmowane na przykład studentom, lub które od dłuższego czasu stoją puste. Za wskazanie ZKZL-owi adresu takiego mieszkania można liczyć na zwolnienie z płacenia czynszu przez miesiąc. Jest to oszczędność rzędu kilkuset złotych. ZOBACZ TAKŻE: UWAGA: Kłęby dymu nad Polską metropolią. To nie smog, a coś 100 razy gorszego!

Donosicielstwo czy postawa obywatelska?

Kwestię nagradzania za donosy na sąsiadów wyjaśnia prezydent Poznania, Tomasz Lewandowski. Jego zdaniem chodzi jedynie o tępienie nieuczciwych praktyk, a nie wzbogacanie się cudzym kosztem. - Nie jest donosicielstwem powiadomienie, że ktoś łamie przepisy prawa. Mamy tutaj do czynienia z wyjątkową sytuacją. Ktoś, kto kiedyś dostał mieszkanie, przy tak przeogromnych problemach mieszkaniowych, zamiast uczciwie zwrócić mieszkanie, którego już nie potrzebuje, podnajmuje ten lokal. To po prostu nie jest uczciwe - wyjaśnia Lewandowski. Przypadki nieuczciwego najmu można zgłaszać przez specjalny formularz na stronie internetowej ZKZL-u. Obowiązuje również zasada "kto pierwszy, ten lepszy", gdyż tylko autor zgłoszenia złożonego najwcześniej może liczyć na zwolnienie z czynszu. Warto podkreślić, że ulga dotyczy tylko lokatorów mieszkań komunalnych.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News