choinka ubieranie
Pixabay ExposureToday
Joanna Szwalikowska - 1 Grudnia 2020

Kiedy ubieracie w swoich domach choinkę? Niektórzy już cieszą się ozdobionym drzewkiem

Choinka, czyli udekorowane drzewko to coś, bez czego nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia. Cały dom nabiera świątecznej atmosfery, a sama czynność jej ubierania zbliża do siebie całą rodzinę. Kiedy ubieracie swoje choinki? Niektórzy robią to już z pierwszymi dniami grudnia.

Choinka to udekorowane drzewko iglaste, które zgodnie z tradycją powinno być ubierane w Wigilię. W ludowych wierzeniach jest ono symbolem życia, płodności, a także odrodzenia. Niewiele osób wie, iż początkowo ubieranie choinki traktowane było przez Kościół jako zwyczaj pogański.

Dramatyczny apel Kingi Rusin, dotarły do niej porażające informacje. Zdjęcia tylko dla wytrwałychDramatyczny apel Kingi Rusin, dotarły do niej porażające informacje. Zdjęcia tylko dla wytrwałychCzytaj dalej

W Europie zwyczaj został zapoczątkowany przez Niemcy, gdzie dominował protestantyzm. Głównym zwolennikiem ubierania choinki na święta był Marcin Luter. Tradycja zaczęła się rozprzestrzeniać w innych krajach, jak Anglia czy Francja. W Polsce pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Pilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąPilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąCzytaj dalej

Kiedyś choinki był tradycyjnie ubierane w Wigilię, obecnie jednak zdecydowana większość decyduje się na to o wiele wcześniej. Mowa oczywiście o tradycji w Polsce. We Włoszech bowiem robi się to już 8 grudnia, powodem tego jest święto Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Tegoroczne święta będą zdecydowanie inne niż poprzednie, głównie z powodu epidemii koronawirusa. W całym kraju obowiązują nas rygory sanitarne oraz obostrzenia, które mają między innymi wpływ na to, ile osób może zasiąść przy stole podczas wigilijnej kolacji.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Ubieranie świątecznego drzewka niesie wiele radości całym rodzinom, a zwłaszcza dzieciom, które uwielbiają podkradać słodycze z drzewka niczym najwięksi rabusie. Jak wygląda tradycja ubierania choinki w waszych domach? Postępujecie zgodnie z tradycją i robicie to w Wigilię, czy może już teraz cieszycie się klimatem świąt?

Zobacz także w naszych serwisach:

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Regiodom PL

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News