Chłopiec urodził się z sercem na wierzchu. Zaledwie kilku procentom dzieci udaje się to przeżyć

Chłopiec urodził się z sercem na wierzchu. Zaledwie kilku procentom dzieci udaje się to przeżyć Źródło: Screen/Wirtualna Polska

Chłopiec przyszedł na świat z wyjątkowo rzadką wadą. Jego serce zamiast w klatce piersiowej znajdowało się na wierzchu. Zaledwie kilku procentom dzieci udaje się to przeżyć.

Chłopiec miał zaledwie kilka procent szans na przeżycie. Urodził się bowiem z sercem położonym poza klatką piersiową. Jest to wada, która zdarza się niezwykle rzadko. Walka o życie noworodka trwa i nie wiadomo, czy zakończy się sukcesem. 

Chłopiec urodził się z rzadką wadą 

Chłopiec urodził się z wadą, która pojawia się bardzo rzadko. Występuje z częstością 5,5 do 8 na milion żywych urodzeń. Bardzo często ciąże, u których stwierdzono tę przypadłość, kończą się poronieniem. Noworodki, które urodzą się z tą chorobą mają zaledwie 10% szans na przeżycie. Serce dziecka naznaczonego ektopią znajduje się poza klatką piersiową i może przenieść się w inne miejsce. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Charakterystyka choroby 

Znane są przypadki, w których serce położone było na granicy klatki piersiowej, w jamie brzusznej czy nawet w okolicach szyi. Właśnie od położenia tego organu zależy, jakie szanse na przeżycie ma noworodek.

- Najniebezpieczniejsze są lokalizacje bardzo wysoko czyli w okolicy szyi. Te dzieci mają najmniejsze szanse na przeżycie i zwykle te noworodki niestety umierają - wyjaśnia kardiolog i pediatra Aldona Piotrowska-Wichłacz z zakładu kardiologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Chłopiec urodzony kilka dni temu w Indiach, którego serce znalazło się całkowicie poza klatką piersiową, ma więc teoretycznie większe szanse. Jednak rokowania nie są w żadnym stopniu optymistyczne. W przypadku tej choroby występują również inne wady serca, a także problemy z resztą narządów, które nie rozwijają się prawidłowo. 

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat legendarnej polskiej aktorki. Miała urodę, sławę i bogactwo, ale nie mogła spełnić największego marzenia. Będziecie płakać
2. Straszne doniesienia z polskiej miejscowości. Fragmenty aut porozrzucało na długości 200 metrów

Leczenie tej wady jest niezwykle skomplikowanym procesem, a noworodki zwykle muszą być poddawane kilku operacjom, które umożliwią im normalne funkcjonowanie. W Polsce do tej pory urodziło się tylko jedno dziecko z ektopią serca w 2008 r.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Już nie 4 tys. Aż trudno uwierzyć ile płaca minimalna ma wynieść za kilka lat
  2. Uwielbiana bohaterka serialu ''Na dobre i na złe'' rezygnuje z pracy na planie. Fani są załamani
  3. Zainstalował kamerę i wyszedł. Pies nie wiedział, że się nagrywa. Obejrzał miażdżące serce nagranie, już nigdy nie zostawi zwierzaka samego
  4. Jest nagranie. Mężowi Meghan Markle puściły nerwy przy wszystkich
  5. Pierwszy raz wzięła na ręce szczeniaka. Szybko zaczęła łapać się za brzuch ze śmiechu przez reakcję zwierzaka

Źródło: Wirtualna Polska 

Następny artykuł