70% nie wie, że na to choruje! Chlamydia zbiera żniwo

70% nie wie, że na to choruje! Chlamydia zbiera żniwo Źródło: Fot. Wikimedia Commons

Chlamydioza staje się niestety coraz bardziej powszechną chorobą, która dotyka przede wszystkim osób w wieku od 18 do 24 lat, które pozostają aktywne seksualnie. Wielu zakażonych nie wie jednak, że z nią walczy. Czym dokładnie jest bakteria chlamydia i w jaki sposób objawia się zakażenie?

Jak twierdzą lekarze, na chlamydiozę zachorować mogą szczególnie osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych i decydują się na stosunkowo przypadkowe przygody. Warto pamiętać, że chorobę powodują jednak trzy różne bakterie - jedna przenoszona drogą płciową, druga - kropelkową, a trzecią możemy się zakazić od... ptaków.

Chlamydia coraz bardziej powszechna

Specjaliści zaznaczają, że nawet 70% chorych nie wie, że zmaga się z dolegliwością, gdyż najczęściej przebiega ona bezobjawowo. Jeśli jednak pozostaje nieleczona (zwalcza się ją terapią antybiotykową po odpowiednim zdiagnozowaniu), może prowadzić do tragicznych powikłań. U kobiet, poza bólem i różnego rodzaju zapaleniami dróg rodnych, może doprowadzić do bezpłodności lub ciąży pozamacicznej. Mężczyźni najczęściej zmagają się niestety z zapaleniami jąder i najądrzy.

Ważne informacje dla zakażonych

Warto pamiętać, że przy stwierdzonej chlamydiozy należy powstrzymać się od utrzymywania kontaktów seksualnych. Zakażeni powinni także poinformować o chorobie osoby, z którymi odbyły stosunek, aby partnerzy mogli zbadać się i w porę rozpocząć ewentualną terapię. Chociaż choroba nie daje często objawów, lekarze wyróżniają niektóre z nich. U kobiet są to przede wszystkim krwawienia między miesiączkami lub bardzo obfite miesiączki, czy też krwawienia po stosunku seksualnym, u mężczyzn za to - pieczenie przy oddawaniu moczu i ból jąder.
Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu