Może się to wydawać niewiarygodne, ale Chińczycy wyrazili właśnie swoje zaniepokojenie ograniczaniem wolności mediów i stanem demokracji w Polsce. Jednocześnie agencja ratingowa, która wydała zaskakującą opinię utrzymała rating Polski na poziomie A.

Chińska agencja ratingowa Dagong utrzymała rating Polski w walucie obcej na poziomie A- oraz w walucie krajowej na poziomie A. Agencja zauważa, że koszty pracy w Polsce oraz niepewność w środowisku biznesowym prawdopodobnie wpłynie na coraz większe wstrzymanie inwestycji. Jednocześnie przekonuje, że mimo wzrostu deficytu fiskalnego, mocne możliwości finansowania zapewnią stabilność spłaty zobowiązań przez państwo.

Co jednak najbardziej zaskakujące, to opinia Dagong o stanie demokracji w Polsce i wolności mediów. Tym bardziej, że jeśli chodzi o demokrację i wolność mediów w Państwie Środka to nie wygląda to raczej najlepiej.

 – Działanie nowej władzy na rzecz zmniejszenia wpływu Trybunału Konstytucyjnego na rząd, ograniczanie wolności mediów oraz zwiększanie zabezpieczenia socjalnego wywołało kontrowersje zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponadto, w związku z podwyższonym napięciem w relacjach pomiędzy polskim rządem a Unią Europejską, niepewność w otoczeniu legislacyjnym i politycznym w Polsce wrosła – czytamy w opinii chińskiej agencji.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh, źródło: onet

...

Zobacz również

Zobacz również