Władze Niemiec z niechęcią i strachem mają patrzeć na to, co się dzieje na niemieckim rynku. Chińczycy przejmują bowiem kolejne przedsiębiorstwa niemieckie. Rząd Angeli Merkel planuje w tej sprawie interweniować.

Coraz bardziej wyraźne i odważne są działania chińskiego kapitału na niemieckim rynku. Chińczycy zapowiedzieli bowiem jeszcze w tym roku, że przejmą wkrótce 41 niemieckich firm, których wartość wynosi w sumie 11,3 mld euro.

Niemieckie władze obawiają się utraty nie tylko pieniędzy, ale także technologii i patentów. Chińczycy bowiem czyhają na pomysły i rozwiązania z Europy. Było tak np. w przypadku szwedzkiego Volvo, które zostało przejęte kilka lat temu przez chińską firmę Geely. Ta na podstawie rozwiązań wziętych od Volvo opracowała nową markę aut, Lynk & Co. Za dwa lata samochody te mają zalać zachodnie rynki. Chińczycy już zacierają ręce, bowiem auta Lynk & Co. będą znacznie tańsze chociażby właśnie od Volvo.

W związku z tym Niemcy chcą wprowadzić regulacje uniemożliwiające obcemu kapitałowi „rozpychanie się” na niemieckim rynku na tak dużą skalę. O pomyśle poinformowała Ilse Aigner, bawarska minister gospodarki.

Niemcy muszą zdefiniować klarowne reguły, które uniemożliwią zagranicznym korporacjom, wspieranym państwowymi subsydiami, przejmowanie niemieckich firm – mówi Aigner.

Rząd Merkel ma w zanadrzu już jedną podobną ustawę uchwaloną w 2008 roku, która pozwala sprzeciwiać się przejmowaniu niemieckich spółek strategicznych. Dotąd posłużono się nią jednak tylko raz, w 2012 roku, kiedy to władze kraju zablokowały fuzję dwóch gigantów zbrojeniowych – niemieckiego EADS i brytyjskiego BAE Systems.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: niewygodne.info, wyborcza.biz
pt

...

Zobacz również