„Najgorsza renowacja w historii” czy „zdemolowanie jednego z siedmiu cudów świata” to tylko niektóre i najdelikatniejsze komentarze mediów w kontekście poczynań Chińczyków, którzy postanowili „odnowić” Wielki Mur. I rzeczywiście nie ma się czemu dziwić, ponieważ efekt renowacji jakiej został poddany Mur jest przerażający. 

Chodzi o odcinek Wielkiego Muru położonego w prowincji Suizhong, której władze – za zgodą lokalnego konserwatora zabytków – postanowiły go „odnowić”.

Do renowacji Wielkiego Muru użyto zwykły beton, którym pokryto całą górną część budowli co w efekcie dało przerażający – przynajmniej dla miłośników zabytków – widok. Mur, na tym odcinku, kompletnie siebie nie przypomina i wygląda teraz jak źle wylana droga wiejska na podwyższeniu.

Co ciekawe, do „renowacji” doszło ponad dwa lata temu, jednak lokalne władze trzymały to w tajemnicy w obawie przed reakcją innych. W końcu zdjęcia zdewastowanego odcinka muru wyciekły do mediów gdzie rozpętała się prawdziwa burza. Poruszenie i oburzenie można było również zauważyć w mediach społecznościowych, gdzie Chińczycy nie mogli uwierzyć w to co się stało.

I nie ma się im czemu dziwić, bo to co zrobiono z wspomnianym odcinkiem Wielkiego Muru, woła o pomstę do nieba.

mur1 mur2 mur3

A tak wygląda Mur na innych odcinkach, które – na całe szczęście – nie zostały jeszcze poddane podobnej „renowacji”.

fot. pixabay
fot. pixabay

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh, źródło: China Xinhua News

Zobacz również