Chcieli pomnika ofiar stalinizmu. Komuniści postawili w tym miejscu popiersie Stalina

Chcieli pomnika ofiar stalinizmu. Komuniści postawili w tym miejscu popiersie Stalina Źródło: źródło: twitter.com/spkvvs

Do niemałego zamieszania doszło w rosyjskim mieście Surgut.  Miał tam bowiem stanąć pomnik ku czci ofiar stalinowskiego reżimu. Jak się jednak okazało, pomysłodawców postawienia takiego miejsca pamięci uprzedzili komuniści, którzy w wybranym miejscu ustawili... popiersie Stalina.

Członkowie organizacji "Nasza Pamięć" nie kryją oburzenia. Od miesięcy już bowiem przygotowywali odpowiednie formalności w celu ustawiania pomnika ofiar stalinizmu. Ich przedłużające się czekanie na odpowiednie dokumenty wykorzystali lokalni komuniści, którzy nielegalnie ustawili w miniony czwartek pomnik wodza.

Popiersie Stalina ustawiono dokładnie w tym miejscu, które surgucka komisja wybrała do ustawienia pomnika ku czci ofiar stalinizmu. Jekaterina Szwidkaja, urzędniczka ds. administracyjnych, już zapowiedziała, ze trwają prace nad wystawieniem odpowiedniego dokumentu stwierdzającego nielegalne ustawienie popiersia.

 - Wkrótce zostanie wystawiony dokument o bezprawnej budowie. Jeżeli zostanie ona udowodniona, pomnik będzie oddany do rozbiórki - mówi Szwidkaja.

Swojego rozdrażnienia nie kryją członkowie stowarzyszenia "Nasza Pamięć". Ci bowiem już od maja starają się o ustawienie pomnika. Ich wniosek spotkał się z aprobatą władz, jednak komisja do spraw toponimii stwierdziła, że ostateczna decyzja zapadnie po wyborach do Dumy. Oczekiwanie to wykorzystali komuniści.

Pomnik "Naszej Pamięci" ma być miejscem przypominającym o zesłańcach, którzy od 1930 roku byli masowo przesiedlani (zwłaszcza Niemcy) z okolic Wołgi do Surguta. W tym syberyjskim mieście wciąż żyje wielu potomków zesłańców.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:

źródło: wprost.pl pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News