W ostatnim czasie pojawił się pomysł zmiany jednej z linijek Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Ideę zapoczątkował społecznik Piotr Zapart, a podchwycił przewodniczący klubu parlamentarnego PiS.

Zapart jest przewodniczącym komitetu budowy Pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Wpadł on na pomysł zastąpienia Napoleon Bonaparte, pierwszego cesarza Francuzów Janem III Sobieskim, królem Polski i zwycięzcą spod Wiednia w roku 1683.

Chodzi o linijkę z Hymnu brzmiącą „Dał nam przykład Bonaparte,  jak zwyciężać mamy”. Po zmianie miałaby wyglądać następująco: „Dał nam przykład Jan Sobieski, jak zwyciężać mamy”. Jacek Żalek przewodniczący klubu PiS zgadza się z pomysłem. Swoją motywację wyjawił w rozmowie z „Superexpressem”.

– Ma nas do zwycięstwa prowadzić facet, który wszystko przegrał? – stwierdził.

Krytyka pomysłu polega przede wszystkim na tym, że przez wiele lat ludzie przyzwyczaili się już do Napoleona I, jako elementu Hymnu. Mówi się też, że Jan Sobieski pomimo bycia świetnym wojskowym (godność hetmana wielkiego koronnego zdobył w 1668 roku) był słabym politykiem.

Chęć wykreślenia Napoleona argumentowana jest z kolei faktem politycznego i militarnego wykorzystania przez niego Polski, co kierowane sympatią do Polaków nie było. Księstwo Warszawskie przez niego stworzone nie było niepodległym bytem, a jedynie satelitą Cesarstwa Francuskiego. Dodać też należy, że jego kampania przeciw Rosji zakończyła się totalną klęską i likwidacją zalążka państwa polskiego przez cara.

źródło: wp.pl

...

Zobacz również

Zobacz również