Chcą postawić pomnik Wałęsy w Poznaniu

Chcą postawić pomnik Wałęsy w Poznaniu

Cztery metry ma mierzyć pomnik, który chcą postawić w Poznaniu członkowie Fundacji Otwarta Strefa Kultury. Monument miałby przedstawiać Lecha Wałęsę i, jak twierdzi prezes organizacji, inspirować ludzi.

Fundacja, której głównym miejscem działania jest rejon dzielnicy Łazarz, chce właśnie tam ustawić pomnik byłego prezydenta RP. Członkowie organizacji planują wstępnie stworzyć 40-centymetrowy projekt razem z Poznaniakami, a później na jego podstawie zbudować właściwy monument.

Chociaż Fundacja zajmuje się kultywowaniem dziedzictwa i wspieraniem twórczości, to stojący na jej czele Łukasz Trusewicz uważa, że zaangażowanie się jej w postawienie Lechowi Wałęsie pomnika, nie wykracza poza jej cele statutowe. Trusewicz jest bowiem zdania, że Wałęsa to osobowość, która może wciąż ludzi inspirować.

Poznańskie Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta już otrzymało stosowne zgłoszenie od Fundacji. Według dokumentu, postawienie pomnika Wałęsie kosztowałoby około 10 tys. złotych. Co więcej, w ramach akcji promującej polskie dziedzictwo i historię, najmłodsi mieliby na spotkaniach dotyczących Solidarności i Wałęsy poznawać przeszłość byłego prezydenta RP.

Pomysł Fundacji z Łazarza nie spodobał się jednak części radnych dzielnicy. Ci twierdzą, że nie należy stawiać pomnikom osobom wciąż żywym. Pojawiają się też głosy sprzeciwu, które zahaczają o temat niejasnej przeszłości Wałęsy i jego domniemanych powiązań z SB.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News