Bez tytułu
fot. facebook.com/izbapamiecipulkownikakuklinskiego
Wiadomości Pikio - 20 Sierpnia 2015

Chcą najwyższego odznaczenia dla płk. Kuklińskiego

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych zwróciło się do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zaliczenie płk Ryszarda Kuklińskiego w poczet Kawalerów Orła Białego i pośmiertny awans do stopnia generała brygady - poinformowała Gazeta Polska Codziennie.

Jak czytamy w przesłanym do Kancelarii Prezydenta apelu, Kukliński był "niezłomnym żołnierzem niepodległości, który z narażeniem życia własnego oraz rodziny podjął się z patriotycznych pobudek oraz w zgodzie z honorem oficerskim samotnej misji w obronie światowego pokoju oraz dla odzyskania suwerenności przez nasz kraj".Jak dodaje GPC w październiku odbędzie się w Izbie Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na Starym Mieście w Krakowie wystawa dokumentów związanych z działaniami Kuklińskiego, który podjął się samotnej misji. Ryszard Kukliński (ps. Jack Strong) był pułkownikiem WP i zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP w PRL z dostępem do dokumentów z najwyższym poziomem tajności. Jednocześnie był tajnym współpracownikiem CIA, której przekazał ok. 40 tys. dokumentów dotyczących PRL, ZSRS i Układu Warszawskiego związanych m.in. z planami użycia broni nuklearnej oraz planów wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczpospolitej Polskiej nadawane za wyjątkowe zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, w czasie pokoju i w czasie wojny.Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źróło: GPC
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News