Charlie Hebdo, francuski tygodnik satyryczny znów zaszokował. Kilka dni po tragicznym ataku terrorystycznym w Barcelonie, na okładce najnowszego egzemplarza gazety, pojawiła się grafika do niego nawiązująca. 

Najnowsze wydanie tygodnika wywołało kontrowersje w całej Europie po tym, jak umieszczono na jego okładce obrazek uderzający w islam. Całość zatytułowano „Islam religią pokoju… wiecznego”. Komentatorzy zarzucają redakcji nadużycie i niebezpieczne łączenie religii z terroryzmem.

Przeciwnicy tego typu retoryki zapowiedzieli już pozew przeciwko tygodnikowi. Gazeta słynie ze swojego negatywnego stosunku do islamu, ale też wszelkiej innej religii. Pierwszy raz naprawdę głośno zrobiło się o niej, gdy przedrukowała duńską grafikę, ukazującą Mahometa. Wtedy też znalazła się na celowniku muzułmańskich radykałów, którzy zasady swojej religii traktują bardzo poważnie.

W oczach wielu Charlie Hebdo ma prawo do takich prowokacji i wyśmiewania islamu. W styczniu 2015 roku redakcja czasopisma stała się miejscem krwawego ataku. Terroryści, chcący ukarać autorów za nabijanie się z ich wierzeń zastrzelili 9 redaktorów i 2 policjantów spieszących im na ratunek. Powstał wtedy ruch społeczny, którego zadaniem było wyrażenie solidarności z ofiarami i ich rodzinami, którego symbolem stało się hasło „Je suis Charlie” – „Jestem Charlie”.

fot. Facebook/Charlie Hebdo Officiel

źródło: wp.pl

...

Zobacz również