CETA może zniszczyć polskie rolnictwo. Umowa pomiędzy Unią Europejską ma za zadanie zwiększenie zysków poprzez likwidację barier, aczkolwiek niesie za sobą sporo zagrożeń, których obawiają się przede wszystkim polscy rolnicy.

CETA na pewno otworzy w pełni furtkę dla GMO. Wymogi dotyczące produktów rolnych w Kanadzie są znacznie niższe niż w Unii Europejskiej. To powoduje, że produkcja odbywa się znacznie taniej. Gigantyczne firmy produkujące żywność mogą zmieść z powierzchni polskich rolników, którzy w dużej mierze nadal opierają się na gospodarstwach rodzinnych.

Podobne porozumienie, czyli Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu (NAFTA), przyniosło dla Meksyku katastrofalne straty w rolnictwie. Ekspansja amerykańskich towarów praktycznie zlikwidowała meksykańskich drobnych rolników. Istnieją poważne obawy, że polscy rolnicy nie będą w stanie wytrzymać nowych warunków konkurencji ustanowionych przez CETA.

Ponadto, podkreśla się, że potężne rolnicze fabryki stosują liczne środki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla konsumentów. Kanadyjskie wymogi są znacznie mniej surowe co tyczy się również procedur nadzoru nad procesem produkcji. Dodatkowo, część osób obawia się faktu, iż Kanada jest trzecim na świecie producentem żywności GMO. CETA powoduje, że Polska nie będzie miała żadnej kontroli nad sposobem hodowli zwierząt, których mięso trafi na nasz rynek.

Kontrowersyjne są również postanowienia CETA dotyczące quasi sądów arbitrażowych. Istnieją obawy, że korporacje będą pozywać władze na grube miliony za próbę ograniczenia handlu żywnością, co do której pojawią się wątpliwości dotyczące jakości produktu.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

...

Zobacz również