"Jeśli tak urodziłaś to nie jesteś matką". Krzywdząca opinia o Polkach jest coraz popularniejsza

"Jeśli tak urodziłaś to nie jesteś matką". Krzywdząca opinia o Polkach jest coraz popularniejsza Źródło: Fot. Wikimedia Commons

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, na który skazane są ciężarne, mające przeciwskazania do rodzenia siłami natury. Jednak nie tylko aspekty medyczne wpływają na to, że Polki rodzą za pomocą cesarskiego cięcia. Paniczny lęk i obawy o przebieg naturalnych narodzin coraz częściej nakłaniają przyszłe mamy do wyboru alternatywnej metody witania maluszka na świecie. 

Cesarskie cięcie budzi coraz więcej kontrowersji. Co gorsza, krytyczne słowa wobec kobiet, które urodziły w ten sposób, kierują inne kobiety, matki. Pojawiają się stereotypy i krzywdzące opinie, w świetle których poród przez cesarkę porodem wcale nie jest. Jest wydobycinami.

Cesarskie cięcie gorszym sortem

Według Fundacji "Rodzić po Ludzku" 43% wszystkich porodów to właśnie porody odbywające się za pomocą cesarskiego cięcia. Mimo to, cesarka wciąż uważana jest za zło. A przecież wcale nie jest w niczym lżejsza od naturalnego porodu. Ba, bardzo często niesie za sobą o wiele więcej konsekwencji zdrowotnych. Aby wydobyć dziecko poprzez cesarskie cięcie, konieczne jest nacięcie skalpelem powłok brzusznych. Wiąże się to z tym, że okres rekonwalescencji wydłuża się, a blizna pooperacyjna daje o sobie znać nawet wiele lat po porodzie. Podczas gdy kobieta rodząca siłami natury już po kilku godzinach może samodzielnie wstać z łóżka, w celu chociażby pójścia do toalety, to ta od cesarskiego cięcia musi spędzić minimum 24 godziny w łóżku, przy czym nie może się poruszać, nawet podnieść głowy. Na domiar złego po wszystkim zostaje niezbyt estetyczna blizna.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Skąd to się wzięło?

Stereotypy dotyczące stwierdzeń, jakoby cesarskie cięcie było łatwe, szybkie i bezbolesne biorą się przede wszystkim z niewiedzy. Kobietom rodzącym siłami natury bardzo często wydaje się, że ich koleżanki, które miały cesarskie cięcie miały o wiele łatwiej. Zdarzają się obrzydliwe komentarze, jakoby kobieta rodząca przez CC była tylko chodzącym inkubatorem, a przyjęcie dziecka na świecie jest zasługą tylko i wyłącznie lekarza. Są to niestety niezwykle przykre i krzywdzące stwierdzenia. Trzeba brać również pod uwagę fakt, że bardzo często cesarskie cięcie jest jedyną metodą, która pozwala uratować mamę i maluszka. Owinięcie pępowiny wokół szyi dziecka, zatrzymanie akcji porodowej i brak rozwarcia to tylko przykłady sytuacji w których CC jest koniecznością. Bywa, że kobieta przez 9 miesięcy nastawia się na poród naturalny, ale niestety z przyczyn niezależnych od niej te plany muszą ulec zmianie. Przyjście na świat dziecka zawsze jest czymś niezwykle wzruszającym i cudownym. Nikt nie ma prawa do oceniania i decydowania o tym który z porodów jest lepszy. W tym wszystkim najważniejsze powinno być zdrowie, bezpieczeństwo i komfort mamy i jej dziecka. Matka to matka, bez względu na to w jaki sposób wydała na świat swoje potomstwo. Nie zapominajmy o tym.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Przełomowe słowa papieża Franciszka o seksie. „To nie grzech”
  2. Biedroń publicznie poniżył Dudę! „Wszystko podpisze. To mu najlepiej wychodzi”
  3. Jeżeli nie zmienimy naszych nawyków, ludzkość tego nie przetrwa. Zostało nam około 30 lat
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News