CERT Polska wystosowało pilne ostrzeżenie. Dotyczy wszystkich, można wpaść w tarapaty

CERT Polska wystosowało pilne ostrzeżenie. Dotyczy wszystkich, można wpaść w tarapaty Źródło: Glenn Carstens-Peters Unspplash.com

CERT Polska zdecydował się zareagować na nowy typ oszustwa wymierzony we wszystkich korzystających z aplikacji Facebook. Po raz kolejny przez przypadek i niedopatrzenie możemy oddać oszustom swoje dane wrażliwe i umozliwić dostęp do urządzenia. Strona podszywająca się pod giganta sieci społecznościowych jest wykonana w profesjonalny sposób, więc tym bardziej konieczne jest wykazanie się wzmożoną czujnością. CERT Polska publikuje screeny z fałszywego portalu.

CERT Polska na swoim profilu zdecydował się ostrzec przed nową próbą oszustwa. Widać, że tym razem złodzieje odrobili pracę domową i podeszli do tematu w wyjątkowo profesjonalny sposób. Wykorzystali również sprytny sposób na uśpienie naszej czujności.

CERT Polska ostrzega przed nowym atakiem

CERT Polska kieruje apel do użytkowników Facebooka. Okazuje się, że oszuści zdecydowali się znaleźć kolejną furtkę mającą pomóc im uzyskać dostęp do danych użytkowników oraz urządzeń, z których korzystają. Facebook to platforma zrzeszająca miliony osób na całym świecie, dlatego tym ważniejsze wydaje się nagłaśnianie nielegalnych praktyk tego typu. 

- Ostrzegamy przed ciekawym i nowym atakiem - umożliwia wykonywanie akcji z naszego konta Facebook przez złośliwie dowiązaną aplikację. Napastnicy za pomocą rzekomej weryfikacji konta pod kątem "człowieczeństwa" dodają nową aplikację Facebook - pisze CERT Polska w opublikowanym komunikacie. Oszuści zdecydowali się wykorzystać nasze przyzwyczajenie znane z wielu miejsc w sieci, gdzie konieczne jest potwierdzanie, że nie jesteśmy robotem. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Należy uważać w co klikamy

- Interesujący jest sposób uzyskiwania dostępu do naszego konta - cyberprzestępcy używają mechanizmu skryptozakładki [...]. Uważajcie na takie rzekome weryfikacje, przekażcie znajomym - kontynuuje w poście ostrzegającym przed nowym oszustwem CERT Polska. Wielokrotnie, zarówno policja, jak i specjaliści od bezpieczeństwa sieci przypominają, że nasze dane to apetyczny kąsek dla oszustów.

Należy sprawdzać, czy odwiedzane portale to autentyczne strony czy sztuczne twory do złudzenia przypominające oryginalne portale. Pamiętajmy, że żadna instytucja nie poprosi nas o podanie wrażliwych informacji przez internet. W tym przypadku fałszywa aplikacja Facebooka może zostać później wykorzystana do zdobycia informacji np. na temat danych bankowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Już w poniedziałek zostanie podjęta decyzja. Niepokojące doniesienia dla wszystkich mających w planach podróże

2. Dzieci wrócą do szkół? MEN podjął ostateczną decyzję

3. Ministerstwo ogłosiło zmiany w trybie pilnym. Wprowadzony zostanie nowy obowiązek dla wszystkich Polaków, bez wyjątku

Facebook jest odwiedzany codziennie przez miliony osób

CERT Polska prezentuje screeny z fałszywego Facebooka i punktuje różnice. Aplikacja instalująca się na urządzeniu może w imieniu użytkownika publikować posty i ingerować w ustawienia konta. Specjaliści alarmują i zwracają uwagę, że najnowsze oszustwo jest wyjątkowo dobrze przygotowane, więc ważne jest, aby zwrócić uwagę na różnice pokazane przez CERT Polska.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie żyje słynny bliźniak. Przed śmiercią zdążył udzielić poruszającego wywiadu
  2. Fani pogrążeni w żałobie, śmierć nadeszła niespodziewanie. W wieku 52-lat odeszła prawdziwa legenda
  3. Zmarło sześciu księży. Dramatyczne wydarzenia w centralnej Polsce
  4. Przyjaciółka Leppera po latach przerywa milczenie. Opowiedziała wszystko, nikt nie przypuszczał
  5. Spalone lokum nie jest jedynym dramatem w "Nasz nowy dom". Uczestniczka przeżyła coś znacznie gorszego, polały się łzy

Źródło: TVN24

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News