W Polsce powstanie rejestr domen zakazanych. Będzie wykorzystany jako narzędzie cenzury?

W Polsce powstanie rejestr domen zakazanych. Będzie wykorzystany jako narzędzie cenzury? Źródło: Unsplash - Markus Spiskl

Cenzura wprowadzona w polskim internecie mogłaby być bardzo groźna, jak przekonują jego użytkownicy. Co ciekawe, rząd planuje podjęcie pewnego kroku. Zdaniem wielu jest on bardzo kontrowersyjny i może doprowadzić do wielu nieporozumień.

Cenzura internetu nie wydawała się możliwa dla wielu osób. Pojawiają się głosy, że ogromnej sieci danych nie da się zablokować w efektywny sposób, by dostęp do niej był niemożliwy. Gdy kiedykolwiek ktoś próbował zataić pewne dane, najczęściej musiał mierzyć się z grupą hakerów, która prędzej czy później niweczyła jego plany. Tak może być i tym razem.

Mało kto spodziewał się, by cenzura była proponowana przez polski rząd, jednak na ten moment właśnie się na to zanosi. Powstać ma bowiem specjalny rejestr domen zakazanych, dzięki któremu moglibyśmy dowiedzieć się, jakie strony zostały zablokowane za łamanie przepisów. W sieci pojawiło się już mnóstwo komentarzy na temat tego pomysłu i już teraz możemy stwierdzić, że jest on bardzo kontrowersyjny.

Cenzura internetu może zostać wprowadzona

Co ciekawe, nad specjalnym rejestrem domen zakazanych pracują już ponoć ministrowie finansów, zdrowia i cyfryzacji, a także szefowie kilku najważniejszych rządowych firm, między innymi Główny Inspektor Sanitarny czy przedstawiciel Komisji Nadzoru Finansowego. Wspólnie mieliby oni przedstawić pewną listę, która po czasie mogłaby zostać zaktualizowana o nowe domeny.

Lista miałaby przedstawić Polakom serwisy lub strony, które łamią prawo. Na niej mieliby znaleźć się również przedstawiciele firm, które odpowiadają za to co, dzieje się na danych portalach. 

Cenzura internetu jest w planach rządu

Wiele wskazuje więc na to, że rejestr stanie się faktem. Nie każdemu podoba się ten sposób działania. Niektórzy twierdzą, że jest to nic innego jak cenzura, która uniemożliwi Polakom swobodne korzystanie z informacji zamieszczonych w internecie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Inni natomiast chwalą pomysł rządu. W prosty sposób może on przecież sprawić, że mieszkańcy naszego kraju nie będą w żaden sposób narażeni na przestępstwa. Osoby i firmy znajdujące się na liście mają być zagrożone zakazem zajmowania kolejnych domen, dzięki czemu kolejne oszustwa stałyby się niemożliwe.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 44-letnia piosenkarka JEST W CIĄŻY! Pokazała zaokrąglony brzuch i zszokowała wszystkich!
  2. Nie żyje kultowy aktor. Zmarł na ciężką chorobę. Był uwielbiany przez miliony
  3. To namiesza wśród katolików? Po latach ujawnią prawdę o odejściu Benedykta XVI
  4. Wczasowicze wstrząśnięci. Nagle z popularnego polskiego jeziora zaczęły wyłaniać się nagrobki
  5. Trudno się nie popłakać. Rozrywające serce słowa na mszy za Dawidka Żukowskiego
  6. Z samego rana media podały smutne wiadomości. Nie żyje polski piłkarz, miał tylko 43 lata
  7. Nadała córce nietypowe imię. 5-latka przechodzi teraz przez piekło, śmieją się z niej nawet dorośli

źródło: To się dzieje

Następny artykuł