Ceny ważnych leków wzrosły o kilkaset procent. Pacjenci zszokowani decyzją rządu

Ceny ważnych leków wzrosły o kilkaset procent. Pacjenci zszokowani decyzją rządu Źródło: fot. pixabay (gosiak1980)

Kiedy jakiś czas temu Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych, tysiące polskich pacjentów przeżyło prawdziwy szok. Nie można się temu dziwić – środki ratujące ich życie podrożały nawet o kilkaset procent. Rząd nie widzi w tym jednak problemu.

Nowe rozporządzenie szczególnie uderzyło w osoby po przeszczepach. Oczywiste jest, że bez odpowiednich lekarstw nie będą mogły normalnie funkcjonować, a wielu z nich nie stać na kupowanie środków w nowych cenach. Według rządu nie powinni mieć jednak żadnych problemów, gdyż na rynku funkcjonuje wiele zamienników drogich leków. To jednak rzadko zmienia sytuację chorych.

Proponowane tańsze wersje środków najczęściej nie są wystarczająco skuteczne. Lekarze odradzają więc zmianę przyjmowanych leków, która czasami musi wiązać się z długim okresem hospitalizacji. Upoważnione do tego osoby muszą bowiem sprawdzić, jak organizm chorego zareaguje na nowy środek. Ministerstwo nie zmienia jednak zdania, twierdząc, że ich decyzja nie stwarza zagrożenia dla pacjentów. Sami przyjmujący leki są w dużej części jednak innego zdania.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News