Polskę czeka globalny blackout? Ekspert ostrzega, rząd nie słucha

Polskę czeka globalny blackout? Ekspert ostrzega, rząd nie słucha

Ceny prądu utrzymują się w Polsce na jednym z najwyższych poziomów w Europie. Niedługo czekają nas znaczne podwyżki, które spowodowane są naszym zacofaniem infrastrukturalnym. Nie jest to jednak jedyny problem, z którym będziemy musieli sobie poradzić.

Ceny prądu według ekspertów w najbliższym czasie poszybują w górę, powodując niemałe problemy. Wszystko z racji starej sieci energetycznej i rosnącego zapotrzebowania. Także sposób, w jaki w naszym kraju wytwarza się prąd, aż woła o modernizację. Jak powiedział na antenie Radia Wrocław dr Wojciech Myślecki z miejscowej politechniki winne temu są również rozwijające się instalacje klimatyzacyjne, które montuje się dziś masowo.

Rosnące rachunki są również wynikiem utraty prądu z racji przestarzałej infrastruktury. Rocznie "ginie" energia za około 2 miliardy złotych. Zdaniem Myśleckiego winne są temu osoby nierozumiejące dzisiejszych realiów. Polska powinna inwestować w technologie pozwalające na bardziej efektywny przesył energii i jej magazynowanie. Jeśli ten proces nie rozpocznie się odpowiednio szybko, czeka nas kataklizm. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ceny prądu rosną, ale to nie koniec złych wieści

Wojciech Myślecki ostrzegł również, że dalsze nadwyrężanie możliwości nieprzystającej do dzisiejszych czasów infrastruktury są ograniczone. W przypadku przeciążenia sieci energetycznej z łatwością może dojść do jej automatycznego wyłączenia. Byłby to tzw. z angielska blackout, czyli sytuacja, w której prąd przestaje być dostarczany na tak szeroką skalę, że powoduje to paraliż wielu instytucji, firm, szpitali czy fabryk. Zdaniem ekspertów ten rodzaj technologicznego kataklizmu grozi nam, jeśli nie zaczniemy dążyć do unowocześnienia produkcji i przesyłu prądu. Obecnie sytuacja jest szczególnie trudna, gdyż jak twierdzi Myślecki, nasza sieć jest najbardziej przeciążona od lat. Na blackoucie ucierpi wiele sektorów naszej gospodarki oraz placówki służby zdrowia.

Największy blackout w historii

Przed sześcioma laty w północnych Indiach doszło do największego w historii odcięcia energii elektrycznej. Trwający przez dwa dni blackout dotknął aż 620 milionów osób. Kataklizm trwał przez dwa dni- 30 i 31 lipca. Trzeci co do wielkości producent energii elektrycznej doświadczył właśnie tego, przed czym przestrzega dr Wojciech Myślecki. Przestarzałe urządzenia do przesyłu prądu pozbawiły energii liczbę osób przewyższającą ponad 16 milionów razy populację Polski.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Będzie polityczny skandal! Były mąż Schmidt ujawnił jej oszustwo?
  2. Przerażające nagrania. Tsunami pędziło 800 km/h, mnóstwo ofiar
  3. Naprawdę trzeba im to tłumaczyć?! Kuria instruuje księży, jak nie molestować
źródło: planeta.fm
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News