Ceny mieszkań rekordowo wzrosły. Kiedy to się skończy?

Ceny mieszkań rekordowo wzrosły. Kiedy to się skończy? Źródło: Pixabay/MasterTux

Ceny mieszkań stale rosną. Trzeba się już do tego przyzwyczaić. Nie są to dobre wiadomości dla osób chcących rozpocząć życie we własnym lokum. Raport NBP pokazuje, jak ile średnio kosztuje metr kwadratowy mieszkania w głównych miastach Polski.

Ceny mieszkań to temat, który przyprawia o ból głowy. Widmo kilkudziesięcioletniego kredytu na mieszkanie to ponura wizja, z jaką zmaga się każda osoba, planująca zamieszkać w swoim własnym, wymarzonym lokum. Skalę wydatku trzeba po prostu zaakceptować - ceny mieszkań stale rosną i nie zapowiada się, by miało się to wkrótce zmienić. Tę tendencję potwierdza raport Narodowego Banku Polskiego.

Ceny mieszkań w górę. Raport NBP pozbawia złudzeń

Rynek nieruchomości nie rozpieszcza osób, które widzą się w roli właściciela nowego mieszkania. NBP opublikował raport, z którego wynika, że w ostatnim kwartale wzrost cen przyspieszył. Ta obserwacja dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. według przewidywań, taka sytuacja będzie się utrzymywac przez długi czas.

Raport dotyczy pierwszego kwartału 2019 roku. Rynek nieruchomości znajdował się w tym czasie w fazie wysokiej aktywności. Jak informuje NBP, ceny ofertowe rosły szybciej niż transakcyjne. Oznacza to, że sprzedający spodziewali się jeszcze szybszego wzrostu cen. Z obserwacji Narodowego Banku Polskeigo wynika, że kupujący nie akceptują wysokich cen ofertowych.

Można również wywnioskować, że wzrosły średnie stawki najmu za metr kwadratowy. Jednocześnie wzrost wynagrodzeń spowodował, że podniósł się wskaźnik szacowanej maksymalnej dostępności kredytu mieszkaniowego. Nieznacznie wzrósł wskaźnik dostępności mieszkań w dużych miastach.

Gdzie zapłacimy najwięcej za metr kwadratowy? Ceny mieszkań w dużych miastach

Raport NBP zawiera też statystykę, pokazującą jak wyglądają średnie ceny mieszkań za metr kwadratowy w głównych miastach Polski. Dane dotyczą oczywiście pierwszego kwartału 2019 roku. Wśród 17 opisanych miast najwięcej za lokum zapłacą osoby chcące żyć w Warszawie, najmniej - w Zielonej Górze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W stolicy średnia cena za metr kwadratowy wynosi 9 420 złotych. To sporo więcej niż na przykład w Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu. Drugie miasto, które przebija 9 tysięcy to Gdynia (9 206 złotych). Trzecim najdroższym miejscem jest Gdańsk z ceną 8 267 złotych za metr kwadratowy. 

W Krakowie zapłacimy 7 630 złotych, niewiele mniej we Wrocławiu - 7 457 zł - i Poznaniu - 7 336 zł. Średnie ceny za metr przekraczają 6 tysięcy w Katowicach (6518 zł), Bydgoszczy (6309 zł), Szczecinie (6171 zł) i Olsztynie (6 171 złotych).

Powyżej 5 tysięcy zapłacimy w: Lublinie (5 855 złotych), Łodzi (5 796 złotych), Białymstoku (5 640 złotych), Rzeszowie (5 549 złotych), Opolu (5 324 złotych) i Kielcach (5 101 złotych). Najtańszym z głównych polskich miast okazuje się Zielona Góra, w której średnia cena szacowana jest na 4 512 złotych za metr kwadratowy nowego mieszkania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bracia Golec unikają TEGO tematu jak ognia. Prawda w końcu wyszła na jaw! Tego nikt się po nich nie spodziewał!
  2. Nie żyje Krzysztof. Był synem znanego polskiego artysty. Okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Praktycznie wszyscy piją ją codziennie. O 90% zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór
  4. 50-latka myślała, że przechodzi menopauzę. Diagnoza lekarza odebrała jej mowę
  5. Płacisz kartą? Banki wprowadzą niedługo wielką zmianę, która może Ci się nie spodobać
  6. Trzymał Ewę w piwnicy. Gwałcił i ją i sprzedawał kolegom

Źródło: TVP Info

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News